მთავარისიახლეებისაზოგადოებაევროკომისია უკრაინას 18 მილიარდი ევროს მოცულობის მაკროფინანსური დახმარების პაკეტს წარუდგენს
ევროკომისია უკრაინას 18 მილიარდი ევროს მოცულობის მაკროფინანსური დახმარების პაკეტს წარუდგენს
ევროკომისია პრეზიდენტ ურსულა ფონ დერ ლაიენსა და უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის სატელეფონო საუბრის შესახებ ინფორმაციას ავრცელებს.
როგორც ინფორმაციაშია აღნიშნული, საუბრის მთავარი თემა იყო უკრაინის ფინანსური მხარდაჭერის უზრუნველყოფა მომდევნო თვეებში.
ამავე ცნობით, პრეზიდენტმა ფონ დერ ლაიენმა აცნობა პრეზიდენტ ზელენსკის, რომ ამ კვირაში უკრაინას შესთავაზებს ევროკავშირის მნიშვნელოვან ფინანსურ პაკეტს, რომელიც მოიცავს 1,5 მილიარდ ევრომდე თვეში, საერთო ჯამში კი მისი მოცულობა 18 მილიარდ ევრომდეა, რაც მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს 2023 წლისთვის უკრაინის ფინანსური საჭიროებების დაკმაყოფილებაში.
ორივე ლიდერმა აღიარა სახელმწიფო არსებითი ფუნქციების პროგნოზირებადი და რეგულარული დაფინანსების უზრუნველყოფის მნიშვნელობა.
„მხარდაჭერა უაღრესად შეღავათიანი გრძელვადიანი სესხების სახით, საპროცენტო ხარჯების დაფარვით, ასევე ხელს შეუაწყობს უკრაინის რეფორმებისა და ევროკავშირში გაწევრიანების გზაზე“, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.
ამასთან, ინფორმაციაში ნათქვამია, რომ პრეზიდენტმა ფონ დერ ლაიენმა დაადასტურა ევროკავშირის მიერ მიმდინარე სამუშაოები უკრაინას დაუყოვნებლივ ჰუმანიტარული მხარდაჭერის გასაგრძელებლად, განსაკუთრებით ზამთრის პერიოდში.
პრეზიდენტმა ფონ დერ ლაიენმა გაიმეორა, რომ ევროკავშირი უკრაინას მხარს უჭერს გრძელვადიან პერსპექტივაში.
ლიდერებმა ასევე განიხილეს უკრაინის სასოფლო-სამეურნეო ექსპორტზე, მიაღწიოს შეთანხმებას რუსეთთან შავი ზღვის მარცვლეულის ინიციატივაზე, ლიდერებმა ასევე განიხილეს გეგმები ევროკავშირი-უკრაინის სოლიდარობის გაფართოების გეგმებზე.
ევროკომისია აღნიშნავს, რომ ლიდერებმა განიხილეს სანქციების გაძლიერების საკითხი, ასევე ისაუბრეს იმ ნეგატიურ როლზე, რომელიც ითამაშა ირანის მხარდაჭერამ რუსეთის აგრესიაში.