მთავარისიახლეებიმსოფლიოაშშ ევროპაში განახლებული ბირთვული იარაღის განთავსების პროცესს აჩქარებს - POLITICO
აშშ ევროპაში განახლებული ბირთვული იარაღის განთავსების პროცესს აჩქარებს – POLITICO
გამოცემა POLITICO დიპლომატიურ გზავნილსა და საკითხის მცოდნე 2 წყაროზე დაყრდნობით ავრცელებს ინფორმაციას, რომ ამერიკამ დააჩქარა ევროპაში, ნატო-ს ბაზებზე ზუსტი ბირთვული ბომბის განთავსების პროცესი.
მოდერნიზებული B61-12 ტიპის ბომბის ჩასვლა ევროპაში, თავდაპირველად მომავალ გაზაფხულზე იყო დაგეგმილი, ახლა კი დრო ამ წლის დეკემბრისთვის გადმოიწია, განუცხადეს აშშ-ს ოფიციალურმა პირებმა ნატოს მოკავშირეებს ამ თვეში ბრიუსელში დახურული შეხვედრის დროს.
ეს ნაბიჯი, რომელიც გულისხმობს ძველი იარაღის გაუმჯობესებული ვერსიით ჩანაცვლებას ევროპის სხვადასხვა საცავებში აშშ-სა და მოკავშირეების ბომბდამშენებისა და გამანადგურებლების პოტენციური გამოყენებისთვის, მოჰყვა გაძლიერებულ დაძაბულობას უკრაინაში ბირთვული იარაღის გამოყენების შესახებ რუსეთის მუქარის და დასავლეთის მზარდი შეშფოთების ფონზე.
პენტაგონის სპიკერმა გამოცემას უთხრა, რომ აშშ-ს B61 ბირთვული იარაღის მოდერნიზაცია წლების განმავლობაში მიმდინარეობს და პროცესი არანაირად არ დაჩქარებულა და არაა დაკავშირებული უკრაინაში მიმდინარე მოვლენებთან.