მთავარისიახლეებიევროკავშირმა რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების მერვე პაკეტი დაამტკიცა
ევროკავშირმა რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების მერვე პაკეტი დაამტკიცა
ევროკავშირმა საბოლოო თანხმობა მისცა რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების ახალი პაკეტს, განაცხადა ბლოკის აღმასრულებელმა ორგანომ 5 ოქტომბერს.
ევროკავშირის მერვე სანქციების პაკეტი მიზნად ისახავს მოსკოვს ჩამოართვას მილიარდობით ევროს შემოსავლები იმ პროდუქტების გაყიდვიდან, რომლებიც მნიშვნელოვან შემოსავალს ქმნის რუსეთისთვის.
ევროკავშირის განცხადებაში ნათქვამია, რომ პაკეტი აფართოებს შეზღუდული საგნების ჩამონათვლას, რომლებმაც შეიძლება ხელი შეუწყონ რუსეთის ფედერაციის სამხედრო და ტექნოლოგიურ გაფართოებას ან მისი თავდაცვისა და უსაფრთხოების სექტორის განვითარებას.
ასევე, აფართოებს რუსეთიდან ფოლადისა და ფოლადის პროდუქტების იმპორტს, ხის მერქნისა და ქაღალდის იმპორტს, ტექნიკისა და ხელსაწყოების იმპორტს, შუალედური ქიმიკატების, პლასტმასის და სიგარეტის იმპორტს. სანქციები ასევე კრძალავს ავიაციაში გამოყენებული ევროკავშირის საქონლის ექსპორტს, როგორიცაა საბურავები და მუხრუჭები.
სანქციები ასევე ეხება რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს უფრო მეტ პირს, უკრაინის ოთხი რეგიონის ოკუპირებულ ნაწილში მოსკოვის რეფერენდუმის კენჭისყრაში მონაწილე პირებს და მათ, ვინც მონაწილეობს სანქციების თავიდან აცილებაში.