მთავარისიახლეებიმსოფლიოიენს სტოლტენბერგმა უკრაინის განაცხადი NATO-ში გაწევრიანების შესახებ ოფიციალურად მიიღო - იგორ ჟოვკა
იენს სტოლტენბერგმა უკრაინის განაცხადი NATO-ში გაწევრიანების შესახებ ოფიციალურად მიიღო – იგორ ჟოვკა
ნატო-ს გენერალურმა მდივანმა, იენს სტოლტენბერგმა ოფიციალურად მიიღო უკრაინის განაცხადი ალიანსში გაწევრიანების შესახებ, – ინფორმაციას უკრაინის პრეზიდენტის ოფისის ხელმძღვანელის მოადგილე იგორ ჟოვკვა ავრცელებს.
“დღეისთვის ნატოს გენმდივანმა ოფიციალურად მიიღო ეს განაცხადი, უკრაინისგან ნოტის სახით. შემდეგი ეტაპი იქნება ამ განაცხადის ჩრდილოატლანტიკური საბჭოს დონეზე განხილვა, ანუ ბრიუსელში ნატოს წევრი სახელმწიფოების ელჩების დონეზე”, – განაცხადა ჟოვკვამ.
მისივე თქმით, დაჩქარებულ პროცედურაში უკრაინული მხარე ნატოში ინტეგრაციის გაგრძელებას სამოქმედო გეგმის, MAP-ის გამოყენების გარეშე გულისხმობს, რომელიც აქამდე ერთ-ერთი აუცილებელი ელემენტი იყო”
ცნობისთვის, 30 სექტემბერს, უკრაინის პრეზიდენტმა, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ თქვა, რომ უკრაინა NATO-ში დაჩქარებული წესით შესვლის განაცხადს აკეთებს.