მთავარისიახლეებიმსოფლიორუსეთმა, შესაძლოა, უკრაინაში ტაქტიკური ბირთვული იარაღი გამოიყენოს
რუსეთმა, შესაძლოა, უკრაინაში ტაქტიკური ბირთვული იარაღი გამოიყენოს
უკრაინის თავდაცვის სამინისტროს მთავარი სადაზვერო სამმართვლოს ინფორმაციით, რუსეთის მიერ უკრაინაში ტაქტიკური ბირთვული იარაღის გამოყენების საფრთხე „ძალიან მაღალია“ .
დარტყმები , სავარაუდოდ გამიზნული იქნება ფრონტის ხაზის გასწვრივ მდებარებე ტერიტორიებზე, სადაც დისლოცირებულია უკრაინელთა დიდი რაოდენობით ცოცხალი ძალა და საბრძოლო ტექნიკა, აგრეთვე მოსალოდნელია, დაიბომბოს მნიშვნელოვანი სამეთაურო პუნქტები და კრიტიკული ინფრასტრუქტურა. მათ აღსაკვეთად ჩვენ გვჭირდება არა საზენიტო, არამედ ანტისარაკეტო სისტემები ( PATRIOT PAC-3-ებზე; Thaad-ებსა და Aster 30- Samp/T-ეებზე) – ნათქვამია სადაზვერვო სამმართველოს წარმომადგენლის, ვადიმ სკიბიცკის განცხადებაში.
ამავე დროს, NATO-ს წევრმა ქვეყნებმა რუსეთი გააფრთხილეს, რომ ბირთვული იარაღის გადაადგილების შემჩნევვისთანავე, სასტარტო პოზიციამდე, ბირთვული ბადრაგის კოლონა განდგურდება.