მთავარისიახლეებიპრაქტიკად ჩამოყალიბდა თანამდებობის პირთა მხრიდან ჟურნალისტებისადმი ცინიკური დამოკიდებულება
პრაქტიკად ჩამოყალიბდა თანამდებობის პირთა მხრიდან ჟურნალისტებისადმი ცინიკური დამოკიდებულება
ფიზიკური თავდასხმები კრიტიკულ მედიაზე, ჟურნალისტების მიმართ ცინიკური დამოკიდებულება თანამდებობის პირების მხრიდან და შეკრების უფლების შეზღუდვა – სახალხო დამცველი პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის სხდომაზე ანგარიშს წარადგენს:
“გაიზარდა კრიტიკული მედიასაშუალების წარმომადგენელთა მიმართ ფიზიკური თავდასხმის შემთხვევები. ჩვეულ პრაქტიკად ჩამოყალიბდა პოლიტიკური თანამდებობის პირთა მხრიდან ჟურნალისტებისადმი ცინიკური და აგდებული დამოკიდებულება, სახელმწიფო უწყებების ღონისძიებაზე მათი დაუშვებლობა და დისკრედიტაციისკენ მიმართული განცხადებები.
გამოხატვის თავისუფლების დაცვა პირდაპირ კავშირშია შეკრების უფლების შეუფერხებელ რეალიზაციასთან ამ მხრივ მთავარ პრობლემას წარმოადგენს, რომ შეკრების დროს კვლავ გამოიყენება დღევანდელ კონსტიტუციურ წესრიგთან შეუთავსებელი, 1984 წელს მიღებული ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი. სამართალდამცველები შეკრების მართვის და დაშლის შემთხვევაში არაპროპორციულ ძალას იყენებდნენ და დაკავების შემთხვევები ვერ პასუხობდა აუცილებლობის მოთხოვნას“, – განაცხადა ნინო ლომჯარიამ.