მთავარისიახლეებირუსეთმა 3 თვეში იმდენი დანაკარგი მიიღო, რამდენიც სსრკ-მ ავღანეთში 9-წლიანი ომის დროს
რუსეთმა 3 თვეში იმდენი დანაკარგი მიიღო, რამდენიც სსრკ-მ ავღანეთში 9-წლიანი ომის დროს
დიდი ბრიტანეთის პრემიერმინისტრი ბორის ჯონსონი ღია წერილს აქვეყნებს და უკრაინელ ბავშვებს მიმართავს.
“ბევრმა თქვენგანმა ნახა ან განიცადა ისეთი რამ, რაც არცერთ ბავშვს არ უნდა ენახა. თუმცა, ყოველდღიურად უკრაინელი ბავშვები გვასწავლიან, რას ნიშნავს იყო ძლიერი და ღირსეული. როგორ უნდა ასწიო თავი მაღლა ყველაზე რთულ დროს”, – ნათქვამია ჯონსონის წერილში.
ამასთან, ჯონსონის თქმით, ბრიტანეთი ამაყობს უკრაინელი ბავშვებით.
“თქვენ არ ხართ მარტო. შეიძლება შინ დაშორდეთ მეგობრებს, მაგრამ მილიონობით გყავთ, მსოფლიოში. აქ, გაერთიანებულ სამეფოში, ჩვენ ვაფრიალებთ უკრაინის დროშებს ჩვენი სახლებიდან, ოფისებიდან, ეკლესიებიდან, მაღაზიებიდან და სათამაშო მოედნებიდან. ჩვენი ახალგაზრდები ხატავენ თქვენს დროშას და ამზადებენ ლურჯ და ყვითელ სამაჯურებს თქვენი ქვეყნის მხარდასაჭერად”, – აღნიშნულია ბრიტანეთის პრემიერმინისტრის მიმართვაში.
ჯონსონის თქმით, სჯერა, რომ უკრაინა ამ ომში მოიგებს.
“მთელი გულით ვიმედოვნებ, რომ ერთ დღეს, მალე, თავისუფლად დაბრუნდებით თქვენს სახლებში, სკოლებში, ოჯახებში, რაც არ უნდა მოხდეს, რაც არ უნდა დიდი დრო დასჭირდეს ამას”, – წერს ბორის ჯონსონი.
გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) ინფორმაციით, უკრაინელი ბავშვების ნახევარზე მეტს, 7,5 მილიონ ბავშვს ომის შედეგად საცხოვრებლის დატოვება მოუწია.