მთავარისიახლეები"ომი რუსეთმა დაიწყო და მანვე უნდა დაასრულოს ის"
“ომი რუსეთმა დაიწყო და მანვე უნდა დაასრულოს ის”
რუსეთ-უკრაინის ომში ერთადერთი დამნაშავე რუსეთია, – ამის შესახებ გაეროს სპეციალურ სხდომაზე განაცხადეს. გაეროს წარმომადგენლებმა პირდაპირ თქვეს, რომ ცეცხლი სწორედ რუსეთმა უნდა შეწყვიტოს.
რუსეთი დეზინოფმრაციას ავრცელებს. ერთადერთი სიმართლე ასეთია. ამ ომის დამნაშავე რუსეთია, ამიტომ გაუგებარია ვინმე რატომ მოუწოდებს ორივე მხარეს ცეცხლის შეწყვეტას. ყველაფერს დავარქვათ თავისი სახელი, რუსეთს უნდა ვუთხრათ, რომ შეაჩეროს მისი აგრესია. ჩვენ ვხედავთ ბუჩაში მასობრივ საფლავებს, ეს შემზარავი ფაქტია. მსოფლიომ უნდა გაიაზროს, რომ რუსეთმა დაიწყო ომი და მხოლოდ ამს შეუძლია ამ ომის დასრულება, – განაცხადეს ხდომაზე.
პასუხად რუსეთის წარმომადგენელმა ბრალდებებს ჩვეული ცინიზმით უპასუხა და თქვა, რომ უკრაინის აგრესიას ხელი დასავლეთმა შეუწყო.
უკვე 2 თვეა უკრაიონაზე მტრობის, ტყუილის, შეურაცხყოფის მიღმა ვსვამ კითხვას, როგორ შეეძლო რუსეთს არაპროვოცირებული ომის დაწყება? თავს დავესხით სუვერენულ, მშვიდობიან არააგრესიულ უკრაინას მხოლოდ იმიტომ, რომ ეს საფრტხეს წარმოდგენდა რუსეთისთვის. ვინც რამე სხვას ამბოლბს, დიდი ხანია ისედაც ოცნებობს უკრაინის რუსეთთან ომზე ჩათრევაზე და ამის მისაღწევად ყველაფერი გააკეთეს პოლიტიკურად, იდეოლოგიურადდ ახლაც იგივეს უკრაინისთვის იარაღის მიწოდებით აკეთებენ, – განაცხადა რუსეთის წარმომადგენელმა.