მთავარისიახლეებიპოლიტიკაქიმიური ნივთიერება, რომლითაც 7 ქართველი მეომარი მოგვეწამლა, ზარინი აღმოჩნდა
ქიმიური ნივთიერება, რომლითაც 7 ქართველი მეომარი მოგვეწამლა, ზარინი აღმოჩნდა
“დღეს გვითხრეს, რომ მოვიწამლეთ ქიმიური ნივთიერება “ზარინით” – ამის შესახებ Facebook-ზე უკრაინაში მოწამლული ქართველი სამხედრო ნადიმ ხმალაძე წერს:
“მოკლედ დღეს გვითხრეს რომ მოვიწამლეთ ქიმიური ნივთიერება “ზარინით რაღაც გაურკვეველ ნარევთან ერთად, ფსიქოსტიმულიატორი, რომელი ნაერთის დადგენა ვერ ხერხდება” – წერს ის.
ამ ნივთიერებას რუსები ხმარობენ მოსაფრქვევად, თავად აირსაწინააღმდეგო აპარატს იფარებენ და ადგილზე ყრიან . როგორც ჩანს,  ჩვენ აეროპორტის გაწმენდისას შევისუნთქეთ და ყველანი ჰოსპიტალში მოვხვდით. ცოტა ხნით გამპგვწერეს,მაგრამ იქ არ გავჩერდუთ. დღეს ექიმებმა ზმოწამვლა დაგვიდგინეს და სამკურნალოდ უკან გადაგვიყვანეს,მადლობა თქვით, რომ გადარჩითო.
უკრაინაში მყოფი ქართველი მებრძოლების მოწამვლის შესახებ ინფორმაცია 5 აპრილს გავრცელდა. მაშინ ქართველი სამხედროები ამბობდნენ, რომ “რუსებმა დაგვიტოვეს “საჩუქარი”, ქიმიური ნივთიერება, რომლისგანაც მოვიწამლეთ 7 კაცი”.