მთავარისიახლეებიმარიუპოლში რუს ოკუპანტებს 9 მაისის აღლუმის გამართვა სურთ
მარიუპოლში რუს ოკუპანტებს 9 მაისის აღლუმის გამართვა სურთ
მარიუპოლში რუსი სამხედროები გეგმავენ ქალაქის ცენტრის გაწმენდას ნანგრევებისა და დაღუპული მშვიდობიანი მოსახლეობის ცხედრებისგან, რათა 9 მაისს იქ აღლუმი გამართონ. ამის შესახებ ოთხშაბათს, 13 მაისს, უკრაინის სამხედრო ძალების წარმომადგენელმა, პეტრო ანდრიუშჩენკომ, განაცხადა.
ჩვენი ინფორმაციით, მარიუპოლის რუსების მიერ დანიშნულ მერს, ივაშჩენკოს, დაევალა ქალაქის ცენტრალური უბნის ნაწილის გაწმენდა ნამსხვრევებისგან და დაღუპულთა ცხედრებისგან, რათა უზრუნველყოფილი იყოს იქ აღლუმი 9 მაისს.
ჩვენი ინფორმაციით, ოკუპანტები გეგმავენ 9 მაისს მარიუპოლში „გამარჯვების კარნავალის“ გამართვას „სპეციალური ოპერაციის“ წარმატების შემთხვევაში – წერს ანდრიუშჩენკო.
ანდრიუშჩენკოს ინფორმაციით, ოკუპანტებს არც სათანადო აღჭურვილობა აქვთ და არც ხალხი ჰყავთ ქალაქში მსგავსი ღონისძიებების ჩასატარებლად.
გარადა ამისა, კრემლი აპირებს, მარიუპოლში აფეთქებებს გადარჩენილი ერთადერთი სკოლა რუსულ განათლების სისტემას მიუერთოს და სწავლა გაგრძელოს მე-4, მე-9 და მე-11-ე კლასელებისთვის.