მთავარისიახლეებიბალაკლიაში ოკუპანტებმა საცხოვრებელი კორპუსები დაბომბეს - არის მსხვერპლი
ბალაკლიაში ოკუპანტებმა საცხოვრებელი კორპუსები დაბომბეს – არის მსხვერპლი
რუსმა ოკუპანტებმა ხარკოვის ოლქში, დროებით ოკუპირებულ ქალაქ ბალაკლიაზე მორიგი იერიში მიიტანეს და საცხოვრებელი კორპუსები დაბომბეს.
უკრაინული მედიის ინფორმაციით, თავდასხმის შედეგად 3 ადამიანი დაიღუპა.
უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის გამომძიებლებმა, რეგიონული პროკურატურის ხელმძღვანელობით, მომხდარზე წინასწარი გამოძიება დაიწყეს.
“გამოძიების თანახმად, 2022 წლის 6 აპრილს, რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების სამხედროებმა ბალაკლიაში საცხოვრებელი კორპუსების მიმართულებით საარტილერიო დარტყმა განახორციელეს. შედეგად, დაიღუპა სამი ადამიანი. სახლების ნაწილი განადგურდა”, – აცხადებენ ხარკოვის საოლქო პროკურატურაში.
ცნობისთვის, ეს რუსი ოკუპანტების მხრიდან ბალაკლიაზე თავდასხმის პირველი შემთხვევა არ არის. მანამდე, 2 აპრილს, აგრესორებმა ცეცხლი გაუხსნეს ქალაქის საავადმყოფოს, როდესაც იქ პაციენტები და პერსონალი იმყოფებოდნენ. აფეთქების შედეგად შენობა დაზიანდა, თუმცა თავდასხმას მსხვერპლი არ მოჰყოლია. გარდა ამისა, 3 აპრილს, ოკუპანტებმა ცეცხლი გაუხსნეს ავტობუსებს, რომლებითაც საავადმყოფოს პერსონალისა და პაციენტების ევაკუაცია ხორციელდებოდა. დაიღუპა ერთ-ერთი ავტობუსის მძღოლი.