მთავარისიახლეებიპოლიტიკარომის პაპი, შესაძლოა, უკრაინის დედაქალაქში, კიევში ჩავიდეს
რომის პაპი, შესაძლოა, უკრაინის დედაქალაქში, კიევში ჩავიდეს
რომის პაპი, შესაძლოა, უკრაინის დედაქალაქში, კიევში ჩავიდეს. -ინფოემაციას ამის   შესახებ რომის პაპი Reuters ავრცელებს.
რომიდან მალტაში მიმავალმა პაპმა ფრანცისკემ  ჟურნალისტის კითხვაზე, განიხილავდა თუ არა კიევში ჩასვლაზე უკრაინული მხარის შეთავაზებას,   თქვა, რომ ეს საკითხი განიხილება.
რომის პაპი კიევში უკრაინის პრეზიდენტმა, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ, კიევის მერმა, ვიტალი კლიჩკომ და უკრაინის ელჩმა გასულ კვირას ვატიკანში ყოფნისას პაპი კიევში  მიიწვიეს.
პაპმა ფრანცისკემ რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინი ღიად გააკრიტიკა, თუმცა მისი სახელი არ უხსენებია.
“ევროპის აღმოსავლეთიდან, მზის ამოსვლის ქვეყნიდან, ახლა გავრცელდა ომის ბნელი ჩრდილები. ჩვენ გვეგონა, რომ სხვა ქვეყნებში შეჭრა, ძალადობრივი ქუჩური ბრძოლები და ბირთვული იარაღით მუქარები შორეული წარსულის ბნელი მოგონება იყო. მაგრამ მორიგ ჯერზე, ვიღაც ხელმწიფემ, რომელიც ჩაფლულია ნაციონალისტური ინტერესების ანაქრონიტურ განცხადებებში, პროვოცირებს და ხელს უწყობს კონფლიქტებს, მაშინ როდესაც ჩვეულებრივი ხალხი გრძნობს მომავლის აშენების აუცილებლობას, რომელიც ან იქნება საერთო, ან საერთოდ არ იქნება. ახლა კი, ომის შუა ღამეში, რომელიც კაცობრიობას მოედო, გთხოვთ, არ დაუშვათ, რომ მშვიდობის ოცნება გაქრეს”, – განაცხადა რომის პაპმა.