მთავარიUncategorizedრა მიზეზით უთხრეს უარი სააკაშვილის უკრაინელ ადვოკატებს სასამართლო პროცესში მონაწილეობაზე
რა მიზეზით უთხრეს უარი სააკაშვილის უკრაინელ ადვოკატებს სასამართლო პროცესში მონაწილეობაზე
ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის უკრაინელმა ადვოკატებმა მოსამართლეს სასამართლო პროცესში მონაწილეობის უფლება სთხოვეს. შესაბამისი დოკუმენტები სასამართლოს წინაშე ექსპრეზიდენტის ადვოკატმა, ბექა ბასილაიამ წარადგინა. მოსამართლე ნინო ჩახნაშვილმა საპროცესო კანონმდებლობის საფუძველზე მათ უარი განუცხადა.
“თქვენ მოგვეცით ნებართვა სხდომას დასწრებოდნენ მიხეილ სააკაშვილის უკრაინელი ადვოკატები. მათ მოწმობები და ორდერები წარმოადგინეს. მე ვიცი, რომ სასამართლოში განსხვავებული პრაქტიკაა, მაგრამ მინდა წარმოგიდგინოთ და სასამართლომ გადაწყვიტოს არა მხოლოდ დასწრების შესაძლებლობა, დაცვის შესაძლებლობაც მიეცემათ თუ არა.
[ორდერები და მოწმობები] ნოტარიულად ნათარგმნია, თარჯიმანიც თან ახლავთ, ანუ სასამართლოს დამატებითი ხარჯის გაწევა ამ ნაწილში, ან დროის თვალსაზრისით დამატებითი შეზღუდვები არ გვექნება”, — ასე მიმართა ბექა ბასილაიამ მოსამართლეს.
“ბატონო ბექა, ამასთან დაკავშირებით, სასამართლო ხელმძღვანელობს კანონმდებლობით […] დასწრების უფლება მიეცათ, მაგრამ საპროცესო კანონმდებლობიდან გამომდინარე მოქმედებს სხვა წესები, შესაბამისად, სხდომაში მონაწილეობის უფლება ვერ მიეცემათ”, — განაცხადა მოსამართლე ნინო ჩახნაშვილმა.