მთავარისიახლეებისაზოგადოებასტრასბურგის სასამართლომ საქართველოს სახელმწიფოს 17 მაისის საქმეზე 193 500 ევროს გადახდა დააკისრა
სტრასბურგის სასამართლომ საქართველოს სახელმწიფოს 17 მაისის საქმეზე 193 500 ევროს გადახდა დააკისრა
“საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის” ხელმძღვანელის, ნიკა სიმონიშვილის ინფორმაციით, სტრასბურგის სასამართლომ საქართველოს სახელმწიფოს 193 500 ევროს გადახდა დააკისრა იმის გამო, რომ 2013 წლის 17 მაისს აქტივისტების ვერ უზრუნველყო უსაფრთხოება და დანაშაულების სათანადო გამოძიება.
სასამართლომ დაადგინა, რომ დაირღვა ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის კონვენციის მე-3 მუხლი მე-14-სთან ერთად, რაც გულისხმობს LGBTQ+ ადამიანების მიმართ დისკრიმინაციულად არაადამიანურმოპყრობას.
მე-14-თან ერთად დარღვეულია კონვენციის მე-11 მუხლი, რაც შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლების უფლების დისკრიმინაციულად დარღვევას გულისხმობს.
,, ბევრად უფრო ძვირი დაგვიჯდება 5 ივლისის მოვლენების დროს ხელისუფლების უნიათობა და ძალადობის წახალისება”- წერს ნიკო სიმონიშვილი.