მთავარისიახლეები40 გარდაცვლილი და 4 155 ახალი შემთხვევა - განახლებული კოვიდსტატისტიკა
40 გარდაცვლილი და 4 155 ახალი შემთხვევა – განახლებული კოვიდსტატისტიკა
საქართველოში კორონავირუსის 4 155 ახალი შემთხვევა გამოვლინდა. ბოლო 24 საათში გარდაიცვალა 40 ადამიანი, 2 507 კი გამოჯანმრთელდა.
დღე-ღამის განმავლობაში ჩატარდა 49 960 კვლევა, აქედან 32 008 ანტიგენის სწრაფი ტესტით, ხოლო 17 952​ ​PCR-ით. 20 ოქტომბერს აიცრა 5 309 ადამიანი.
რაც შეეხება დადებითობის მაჩვენებელს, დღიური დადებითობის მაჩვენებელი 8,32%-ია, ბოლო 14 დღის – 8,89%-ია, 7 დღის – 8,99%.
დღეს გამოვლენილი ინფიცირების შემთხვევებიდან, დედაქალაქისა და რეგიონების მიხედვით განაწილება ასეთია:
თბილისი – 1 352 შემთხვევა;
აჭარა – 143;
იმერეთი – 777;
ქვემო ქართლი – 287;
შიდა ქართლი – 306;
გურია – 95;
სამეგრელო – ზემო სვანეთი – 299;
კახეთი – 669;
მცხეთა-მთიანეთი – 96;
სამცხე-ჯავახეთი – 95;
რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი – 36.
ამ ეტაპზე ქვეყანაში ინფიცირების 49 966 აქტიური შემთხვევაა. 5 895 ადამიანი მკურნალობს საავადმყოფოში, მათ შორის, თბილისის საავადმყოფოებში – 2 201, აჭარაში – 501, იმერეთში – 1 264. მძიმე პაციენტია 1 427 პირი, მათ შორის, თბილისში – 509, აჭარაში – 122, იმერეთში – 455. ხელოვნური სუნთქვის აპარატზე იმყოფება 302 პირი, მათგან თბილისში – 166, აჭარაში – 26, იმერეთში – 30.
1 003 ადამიანი მოთავსებულია კლინიკურ-სასტუმროებში, მათ შორის 549 – თბილისში, 241 – აჭარაში. 43 068 პირი ვირუსის მკურნალობის კურსს გადის საცხოვრებელ ბინაზე. საკარანტინე სივრცეებში მოთავსებულია 48 ადამიანი, მათ შორის, თბილისში – 48, ხოლო აჭარაში – 0. თვითიზოლაციაში იმყოფება 38 268 ადამიანი.
ქვეყანაში ვირუსის გავრცელებიდან დღემდე ინფიცირების 684 337 შემთხვევა გამოვლინდა. აქედან 624 688 ადამიანი გამოჯანმრთელდა, 9 657 კი გარდაიცვალა.