მთავარისიახლეებიეროვნულ გამოცდებზე ცვლილებაა -მესამე სავალდებულო საგანზე არჩევანი იზრდება
ეროვნულ გამოცდებზე ცვლილებაა -მესამე სავალდებულო საგანზე არჩევანი იზრდება
განათლების სამინისტროს ინფორმაციით, ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე აბიტურიენტებისთვის 2022 წლიდან მესამე სავალდებულო საგანზე არჩევანი იზრდება.
უფრო კონკრეტულად მესამე სავალდებულო-არჩევით საგანს, მათემატიკას ან/და ისტორიას, დაემატება საგნები: ლიტერატურა, ფიზიკა, ქიმია, ბიოლოგია, გეოგრაფია, სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება, სამოქალაქო განათლება.
მაგალითისთვის, აბიტურიენტებს საბუნებისმეტყველო საგანმანათლებლო პროგრამაზე სწავლის გაგრძელებისთვის მესამე სავალდებულო საგნად შესაძლებლობა აქვთ, გარდა მათემატიკისა და ისტორიისა, აირჩიონ ფიზიკა, ქიმია, ბიოლოგია და გეოგრაფია. ხოლო სახელოვნებო მიმართულების საგანმანათლებლო პროგრამების შემთხვევაში, ისტორიისა და მათემატიკის გარდა, არჩევანის გაკეთება შესაძლებელი იქნება ლიტერატურას, სახვით და გამოყენებით ხელოვნებას შორის და ა.შ.
2022 წელს დაგეგმილია სიახლე ქართული ენისა და ლიტერატურის საგამოცდო ტესტის ფორმატში. მცირე ცვლილება შეეხება გეოგრაფიის საგამოცდო ტესტსაც.