მთავარისიახლეებიეკონომიკაForbes-ის მილიარდერების სიაში ბიზნესმენმა მიხეილ ლომთაძემ ბიძინა ივანიშვილს გადაუსწრო
Forbes-ის მილიარდერების სიაში ბიზნესმენმა მიხეილ ლომთაძემ ბიძინა ივანიშვილს გადაუსწრო
Forbes-ის მილიარდერების სიაში 46 წლის ქართველმა ბიზნესმენმა, მიხეილ ლომთაძემ ბიძინა ივანიშვილს გადაუსწრო.
ამჟამინდელი მონაცემებით, ლომთაძის ქონება 5.1 მილიარდ დოლარადაა შეფასებული და ის მსოფლიოს უმდიდრესი ადამიანების რეიტინგში 596-ე ადგილს იკავებს, ივანიშვილი კი 4.8 მილიარდი დოლარით 631-ე ადგილზეა.
ლომთაძე ყაზახური საფინანსო ტექნოლოგიური კომპანიის, Kaspi-ს მმართველი საბჭოს ხელმძღვანელი და კომპანია Kaspi Bank-ის ერთ-ერთი მფლობელია.
ის ბათუმში 1975 წლის 17 ოქტომბერს დაიბადა. ბაკალავრის ხარისხი თბილისში, საქართველოს მენეჯმენტის ევროპულ სკოლაში [ESM] მიიღო, შემდეგ კი სწავლა აშშ-ში, ჰარვარდის ბიზნეს სკოლაში განაგრძო და 2002 წელს სწავლა MBA აკადემიური ხარისხით დაასრულა.
Kaspi ყაზახეთის უდიდესი საფინანსო სერვისების მიმწოდებელი კომპანიაა, რომელსაც 18.5-მილიონიანი მოსახლეობიდან 7 მილიონი მომხმარებელი ჰყავს.
პანდემიის პირობებში ონლაინ გადახდებზე და ციფრული ანგარიშსწორების სერვისებზე გაზრდილმა მოთხოვნამ პოზიტიური გავლენა იქონია კომპანიის შემოსავლებსა და აქციების ფასზე.
2020 წელს Covid-19-ის წინააღმდეგ ბრძოლაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის ლომთაძემ ყაზახეთის პრეზიდენტისგან “ხალხის მადლიერების” საპატიო მედალი მიიღო.
Forbes-ის ყაზახურმა გამოცემამ ის წლის ბიზნესმენად აღიარა.