მთავარისიახლეებიკულტურახელოვნების მუზეუმის შენობა საყდრისის ამფეთქებელს ხელს უშლის უკანა ეზოში
ხელოვნების მუზეუმის შენობა საყდრისის ამფეთქებელს ხელს უშლის უკანა ეზოში
ჩადექი ცოცხალ ჯაჭვში მუზეუმის გადასარჩენად – შალვა ამირანაშვილის სახელობის ხელოვნების მუზეუმთან თავისუფლების ინსტიტუტისა და ამომრჩეველთა განათლების საზოგადოების ორგანიზებით საპროტესტო აქცია მიმდინარეობს.
“ექვთიმეს გადარჩენილს თვითმარქვია ექვთიმე ანგრევს. გუშინ საყდრისი. დღეს ხელოვნების მუზეუმი. რა იქნება ხვალ? ეროვნულ მემკვიდრეობას თუ ვერ დავიცავთ, შთამომავლობა არ გვაპატიებს”. – ნათქვამია ორგანიზატორების განცხადებაში.
“ყველა მიზეზი გვაქვს ვიფიქროთ, რომ ამ შენობას და მასში დაცულ საგანძურს საფრთხე ემუქრება. ამის ძალიან ბევრი მიზეზი არსებობს. მე არც მეგონა, რომ საყდრისის აფეთქება შესაძლებელი იყო, მაგრამ ეს მოხდა” – განაცხადა თავისუფლების ინსტიტუტის დირექტორმა, სალომე ხვადაგიანმა  აქციაზე.
“როდესაც ამ მუზეუმზე ჯერ ამბობენ, რომ არარენტაბელურია, როგორ შეიძლება იყოს მთავარი კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლი არარენტაბელური. ვინც კი კითხვა დასვა ევაკუაციის გეგმასთან დაკავშირებით, ისინი ჩამოალაბორანტეს, დააქვეითეს. პროცესი არ არის საჯარო, არ არის გამჭვირვალე. უკან შუშის შენობას აშენებენ და ისეთი განცდა გვრჩება, რომ უკანა ეზოში ხელს უშლით ეს შენობა. ეს არის რეალური საფრთხე და ძალიან ლეგიტიმურია პროტესტი და ადამიანების შიში”. – თქვა ხვადაგიანმა.
“საზოგადოება, თბილისის მოქალაქეები, პროფესიონალები, ამ სფეროს მკვლევრები ერთნაირად შევშფოთდით. ამის მიზეზი უპირველესად არის ჩვენი მოლოდინები. როგორც ყოველთვის, ყველა სფეროში მოლოდინებს განაპირობებს გამოცდილება. ჩვენ გვაქვს ხელისუფლებასთან ურთიერთობის ძალიან ცუდი გამოცდილება კულტურულ მემკვიდრეობასთან ან ზოგადად კულტურის სფეროსთან მიმართებით. ეს ნეგატიური გამოცდილება უახლეს წარსულში ერთი-ორად გამწვავდა.
საქმე არ ეხება მხოლოდ კულტურულ მემკვიდრეობას, ფონი და კონტექსტი, რომელიც თუნდაც ამჟამინდელმა მინისტრმა შექმნა, თუნდაც ბოლო დღეების განმავლობაში, ეს არის უმწვავესი და იწვევს ცალსახა პროტესტს, ბრაზს და წინააღმდეგობის გაწევის სურვილს”. – თქვა ხელოვნებათმცოდნე სოფო კილასონიამ.