მთავარისიახლეებიმედიცინაგანიხილება ქორწილების, წვეულებებისა და სხვა დიდი თავშეყრების აკრძალვა
განიხილება ქორწილების, წვეულებებისა და სხვა დიდი თავშეყრების აკრძალვა
დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ეროვნული ცენტრის დირექტორის, ამირან გამყრელიძის განცხადებით, საკოორდინაციო საბჭო განიხილავს დიდი თავშეყრების აკრძალვას.
“ყველაზე დიდი ბუსტერები სადაც გვაქვს, დიდი თავშეყრების სრული აკრძალვა — ქელეხი, ქორწილი, წვეულება, კონცერტები, სულ ყველაფერი ეს უნდა იყოს შესაბამისად პრევენტირებული
ქელეხები აკრძალულია ისედაც, მოგეხსენებათ, დიდი ოდენობით ადამიანების თავშეყრა, მაგრამ, ეს არ იცვება. ამიტომ, აქ აღსრულებაზე კონტროლი უფრო გამკაცრდება”, —
ამირან გამყრელიძე ასევე აცხადებს, რომ ” ახლა მეტი გვაქვს ინფიცირება, ვიდრე ეს იყო მესამე ტალღის პიკზე, მაისში და დაახლოებით 50-დან 60%-მდე, რაც ვიყავით მეორე ტალღის პიკზე, ნოემბრის ბოლოს-დეკემბრის დასაწყისში.
განსხვავება გახლავთ ერთი, რომ მეორე ტალღის დროს, მოგეხსენებათ, არ იყო ხელმისაწვდომი ვაქცინები, დღეს გვაქვს საშუალება, რომ მოსახლეობა ავცრათ”, — განაცხადა ამირან გამყრელიძემ