მთავარისიახლეებიპოლიტიკარა გაიგო და რა არა ღარიბაშვილმა მიშელის გზავნილებიდან?
რა გაიგო და რა არა ღარიბაშვილმა მიშელის გზავნილებიდან?
ევროპული საბჭოს პრეზიდენტმა, შარლ მიშელმა, ოპოზიციის და ხელისუფლების წევრებთან შეხვედრის დასრულების შემდეგ ჟურნალისტებთან კომენტარი გააკეთა. მიშელის თქმით, სასამართლო რეფორმის გატარება შეთანხმების ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი საკითხია.
“კანონის უზენაესობის კონსოლიდირების მცდელობა სასამართლო რეფორმების მეშვეობით არის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი. სასამართლო რეფორმა არის ხელშეკრულების ძირითადი ნაწილი და ევროკავშირის მხრიდან საქართველოსთვის მიკროფინანსური დახმარების მიღების პირობა”. – თქვა მიშელმა
მართლმსაჯულების რეფორმა არის მთავარი ნაწილი 19 აპრილის შეთანხმებისა და ეს არის წინაპირობა ევროკავშირის მაკროფინანსური დამხარებისა საქართველოსადმი, სწრაფი დანიშვნა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეებისა სრულად არ ასახავს იმ კონსულტაციების შედეგებს, რომელიც იყო საერთაშორისო პარტნიორებთან და ასევე ადგილობრივ დაინტერესებულ და ჩართულ პირებთან.
დღევანდელ შეხვედრებში ხაზი გავუსვი ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებსა და თავისუფლებების მნიშვნელობას საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობასთან მიმართებით.
უმცირესობათა უფლებები მეორეხარისხოვანი პრობლემა არაა. ადამიანთა მრავალფეროვნებისა და ღირსების პატივისცემა ჩვენი ფუნდამენტური ღირებულებებისთვის მნიშვნელოვანია. ასევე პრესის თავისუფლებისა და გამოხატვის კონსტიტუციური უფლებები უნდა იყოს დაცული.