მთავარისიახლეებიპოლიტიკა,,სუს-ს მარტო მოსმენები კი არა, ინტერნეტიც ჩაუვარდა ხელში"- ნიკა სიმონიშვილი
,,სუს-ს მარტო მოსმენები კი არა, ინტერნეტიც ჩაუვარდა ხელში”- ნიკა სიმონიშვილი
“კეთილი იყოს თქვენი მობრძანება ტოტალურ კონტროლში!” – ასე ეხმაურება საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ხელმძღვანელი ნიკა სიმონიშვილი “ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ” კანონში ცვლილებების შეტანის პროექტს, რომელიც პარლამენტმა გუშინ დაამტკიცა. დოკუმენტს მხარი 77-მა დეპუტატმა დაუჭირა, 2 კი წინააღმდეგი იყო.
” პარლამენტმა მიიღო კანონი, რომელიც სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს მთელი ინტერნეტის კონტროლის უფლებას აძლევს. ეს კანონპროექტი წინა მოწვევის პარლამენტში იხილებოდა და მაშინ მესამე მოსმენის კენჭისყრაზე გაჩერდა, ახლა კი ბოლომდე მიიყვანეს საქმე. ასე რომ, სუს-ს მარტო მოსმენები კი არა, ინტერნეტიც ჩაუვარდა ხელში”, – წერს სიმონიშვილი.
პროექტის თანახმად, კრიტიკული ინფორმაციული სისტემის სუბიექტები 3-კატეგორიად დაიყოფიან. პროექტი, ასევე, ითვალისწინებს ოპერატიულ-ტექნიკური სააგენტოს უფლებამოსილებების განსაზღვრას ინფორმაციული უსაფრთხოების დანერგვისა და კიბერ-უსაფრთხოების უზრუნველყოფის პროცესში.
ამასთან, ხდება ადმინისტრაციული სანქციების შემოღება ინფორმაციული უსაფრთხოების კანონმდებლობით გათვალისწინებული მოთხოვნების დარღვევისთვის.
კენჭისყრის წინ, კანონის ამოქმედების ვადა დაკორექტირდა და 2021 წლის 30 დეკემბრით განისაზღვრა.