მთავარისიახლეებიმსოფლიოსასამართლომ ალექსეი ნავალნი 3.5 წლით საერთო რეჟიმის კოლონიაში გაამწესა
სასამართლომ ალექსეი ნავალნი 3.5 წლით საერთო რეჟიმის კოლონიაში გაამწესა
მოსკოვის საქალაქო სასამართლომ რუს ოპოზიციონერ ალექსეი ნავალნის პირობითი სასჯელი პატიმრობით შეუცვალა.
რუსული მედიის ინფორმაციით, სასამართლომ ნავალნი 3.5 წლით საერთო რეჟიმის კოლონიაში გაამწესა.
როგორც რუსული მედია წერს, სასამართლო გადაწყვეტილების მოსმენისას ნავალნის მეუღლე ატირდა, თავად ნავალნი კი განაჩენს მშვიდად შეხვდა.
შეგახსენებთ, მოსკოვის საქალაქო სასამართლოში ფედერალური სასჯელაღსრულების სამსახურის ბრალდებები განიხილებოდა, რომლის თანახმადაც ალექსეი ნავალნიმ გაფლანგვის საქმეზე 2014 წელს მისჯილი პირობითი სასჯელი დაარღვია. 2014 წლის დეკემბერში ალექსეი ნავალნი მოსკოვის სასამართლომ 30 მილიონი რუსული რუბლის გაფლანგვასთან დაკავშირებული „ივ-როშესა“ და 16 მილიონი რუბლის გაფლანგვასთან დაკავშირებული „კიროვლეს“ საქმეებზე დამნაშავედ ცნო და პირობითი სასჯელი მიუსაჯა. 2017 წლის აგვისტოში კი გამოსაცდელი ვადა 2020 წლის 29 დეკემბრამდე გაუგრძელეს. „ნოვიჩოკის“ ნერვული აგენტით მოწამვლის გამო ბერლინის საავადმყოფოში გადაყვანილი ნავალნი 17 იანვარს, რამდენიმე თვიანი მკურნალობის შემდეგ, რუსეთში დაბრუნდა. ის მოსკოვის აეროპორტშივე დააკავეს და 30-დღიანი წინასწარი პატიმრობა მიუსაჯეს.