მთავარისიახლეებიმსოფლიობაიდენმა ნავალნის საკითხზე რუსეთის ქმედებების გამო შეშფოთება გამოხატა
ბაიდენმა ნავალნის საკითხზე რუსეთის ქმედებების გამო შეშფოთება გამოხატა
აშშ-ს პრეზიდენტმა, ჯო ბაიდენმა შეშფოთება გამოხატა მოსკოვის მიერ ალექსეი ნავალნის მოპყრობის  გამო.
მისი თქმით, ჯერჯერობით არ გადაუწყვეტია, თუ როგორ უპასუხებს ნავალნის სიტუაციას. ამასთან ერთად, მას იმედი აქვს, რომ აშშ და რუსეთი შეძლებენ ისეთ სფეროებში თანამშრომლობას, რაც ორივესთვის სასიკეთო იქნება. მან აღნიშნა, რომ აშშ-მ და რუსეთმა უნდა ითანამშრომლონ ბირთვული შეიარაღების კონტროლზე.
“ჩვენ ორივეს შეგვიძლია, ვიმოქმედოთ ჩვენი ქვეყნის ორმხრივი ინტერესების შესაბამისად, [მაგალითად] როგორიცაა ახალი სტარტის შეთანხმება და [ამავდროულად] განვუმარტოთ რუსეთს, რომ ჩვენ ძალიან გვაშფოთებს მათი საქციელი, იქნება ეს ნავალნი, იქნება ეს Solar Winds, თუ ავღანეთში ამერიკელების გამო დაწესებული ჯილდოს ცნობები”. –თქვა მან.
აღსანიშნავია, რომ თეთრი სახლის პრესმდივანმა, ჯენ პსაკიმ ბრიფინგზე განაცხადა, რომ პრეზიდენტ ჯო ბაიდენს სურს, რუსეთთან დადებულ იარაღზე კონტროლის შეთანხმება START 5 წლით გახანგრძლივდეს.
ბაიდენმა აშშ-ზე ჰაკერულ თავდასხმაზე, რაშიც რუსეთს სდებენ ბრალს და ასევე გასულ წელს გავრცელებულ ინფორმაციაზე, რომ რუსეთმა თალიბანს ამერიკელი ჯარისკაცების დახოცვისთვის თანხის გადახდა შესთავაზა, თქვა, რომ მან სპეციალურ სააგენტოებს სთხოვა, ეს საკითხები საფუძვლიანად გაეცნოთ მისთვის, მიეწოდებინათ ყველა ინფორმაცია, თუ რა ეტაპზე არიან – “უყოყმანოდ წამოვწევ ამ საკითხებს რუსებთან”.
24 იანვარს აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტმა რუსეთის მთავრობას ოპოზიციონერი პოლიტიკოსის ალექსეი ნავალნისა და მის მხარდამჭერ აქციაზე დაკავებული დემონსტრანტების გათავისუფლებისკენ მოუწოდა.