მთავარისიახლეებიპოლიტიკა,,კრემლი დამნაშავეა ქართველების ეთნიკურ წმენდაში და არაადამიანურ მოპყრობაში'' - The Guardian
,,კრემლი დამნაშავეა ქართველების ეთნიკურ წმენდაში და არაადამიანურ მოპყრობაში” – The Guardian
რუსეთმა საქართველოსთან ომში ადამიანის უფლებები დაარღვია – სტრასბურგის გადაწყვეტილებას რუსეთ–საქართველოს ომის შესახებ, ბრიტანული The Guardian ეხმაურება.”ადამიანის უფლებათა სასამართლოს მიხედვით მოსკოვი პასუხისმგებელია, საქართველოს მოქალაქეების დახოცვაზე, მათი სახლების დაწვასა და მოროდიორობაზე.
კრემლი დამნაშავეა ქართველების ეთნიკურ წმენდაში და არაადამიანურ მოპყრობაში, რაც მოიცავს ქართველ ტყვეთა წამებას და საქართველოს მოქალაქეების სამხრეთ ოსეთში განდევნას” – წერია Guardian–ის სტატიაში
სტატიაში ნათქვამია ისიც, რომ სასამართლოს ცნობით, რუსმა ჯარისკაცებმა სიკვდილამდე სცემეს ტყვედ ჩავარდნილი ქართველი ჯარისკაცი, ასევე, “ქვეყანაში გაგზავნეს ტანკები, დაბომბეს მოსახლეობა და სამხედროები”, ბოლომდე გადაწვეს სოფლები, შემდეგ კი ლტოლვილი მოსახლეობის უკან დაბრუნებას ხელი შეუშალეს.
“ხუთ დღეში რუსულმა ბომბდამშენებმა საქართველოზე ასზე მეტი თავდასხმა მოაწყვეს, ბომბები დასახლებულ ტერეტორიებზე ცვიოდა, უდანაშაულო ხალხი დაიხოცა და დასახიჩრდა, ლეტალური თავდასხმა იყო ქალაქ გორზეც” – სტატიაში ნათქვამია, რომ ქართულმა მხარემ ამ ყველაფრის მტკიცებულებები, მოწმეების ჩვენებების, სატელიტის კადრების და ფოტო–ვიდეო მასალის სახით წარადგინა