მთავარისიახლეებიმსოფლიონიკოლ ფაშინიანი გადადგომაზე უარს ამბობს: ,,ვიშრომებ იმისათვის, რომ გადაილახოს კრიზისული სიტუაცია''
ნიკოლ ფაშინიანი გადადგომაზე უარს ამბობს: ,,ვიშრომებ იმისათვის, რომ გადაილახოს კრიზისული სიტუაცია”
სომხეთის პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი აცხადებს, რომ არ აპირებს გადადგომას და იშრომებს იმისათვის, რომ გადაილახოს კრიზისული სიტუაცია.
ოპოზიციის მხრიდან მისი გადადგომის მოწოდებისა და ანტისამთავრობო აქციების მიუხედავად, ნიკოლ ფაშინიანი აცხადებს, რომ აპირებს ქვეყანაში მასშტაბური რეფორმების განხორციელებას, რომელზეც 2021 წლის ივნისში წარადგენს თავის ანგარიშს.
რადიო თავისუფლების სომხურის სამსახურის ცნობით, პრიორიტეტულ ამოცანებს შორის ფაშინიანმა დაასახელა მთიანი ყარაბაღის სამშვიდობო პროცესის განახლება და ყარაბაღის სტატუსზე მსჯელობა ეუთოს მინსკის ჯგუფის ფარგლებში, იძულებით ადგილნაცვალ პირთა დაბრუნება, ბოლო შეიარაღებული კონფლიქტის დროს დაღუპული სამხედრო და სამოქალაქო პირების ოჯახების სოციალური უზრუნველყოფა და ომის შედეგად დაზიანებული ობიექტებისა და ინფრასტრუქტურის აღდგენა.
17 ნოემბერს სომხეთის პრეზიდენტმა, არმენ სარქისიანმა გამოთქვა მოწოდება, გაიმართოს ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნები, რათა მოგვარდეს არსებული პოლიტიკური კრიზისი ქვეყანაში, რომელიც წარმოიშვა სეპარატისტული მთიანი ყარაბაღისთვის აზერბაიჯანთან ომის შედეგად. სარქისიანი განცხადებით გამოვიდა სხვადასხვა პოლიტიკურ ჯგუფთან შეხვედრის შემდეგ.
სომხეთის 17 ოპოზიციური ძალა ნიკოლ ფაშინიანს „სახელმწიფო ღალატში“ სდებს ბრალს აზერბაიჯანსა და რუსეთთან მთიანი ყარაბაღის თაობაზე ხელმოწერილი „კაპიტულანტური“ შეთანხმების გამო.