მთავარისიახლეებისამხედრო თემა,,ვისურვებდი საქართველოში აშშ-ის გაზრდილი სამხედრო ინფრასტრუქტურა ვიხილო'' - აშშ-ს ევროპული ჯარების ყოფილი...
,,ვისურვებდი საქართველოში აშშ-ის გაზრდილი სამხედრო ინფრასტრუქტურა ვიხილო” – აშშ-ს ევროპული ჯარების ყოფილი მეთაური ბენ ჰოჯესი
აშშ-ს ევროპული ჯარების ყოფილი მეთაურმა ბენ ჰოჯესმა მედიასთან საუბრისას თქვა, რომ სურს, საქართველოში აშშ-ის გაზრდილი სამხედრო ინფრასტრუქტურა იხილოს. საერთაშორისო საკითხებზე მომუშავე ანალიტიკოსების აზრით, ბენ ჯოჰესის განცხადება არის გზავნილი სახემწიფო მდივნის მიმართ და მიანიშნებს მას იმ ძირითად აქცენტებზე, რაც საქართველოში ვიზიტისას უნდა გაკეთდეს.
ეს იქნება ჩვენი ქვეყნის უსაფრთოებს სრულფასოვანი გარანტია – ექსპერტები ბენ ჰოჯესის განცხადებაზე
თუ ამერიკული სამხედრო ბაზა საქართველში რეალობა გახდა, ეს საბოლოო ჯამში გამოიწვევს იმას, რომ საქართველო ამერიკას შორის სამხედრო თანამშრომლობის ხელშეკრულება გაფორმდება, რაც თავის მხრივ დააჩქარებს საქართველოს ნატოში შესვლას – ეს უკვე კალენდრის ამბავია”, – ამბობს თავდაცვის ყოფილი მინისტრი თინა ხიდაშელი
“სტრატეგიული ანალიზის ცენტრის” დამფუძნებელი, გიორგი რუხაძე ამბობს, რომ ამ სურვილის აღსრულებისთვის ხელისუფლება მზად უნდა იყოს, თუმცა დღეს მას ლეგიტიმაცია არ აქვს.
ანალიტიკოსების ანბობენ, რომ მაიკლ პომპეოს ვიზიტისას საქართველოში სამხედრო ინფრასტრუქტურის შექმნის საკითხიც დადგება, თუმცა როგორ უპასუხებს ამას მოქმედი მთავრობა უცნობია. ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის პროექტის შეჩერება კიდევ ერთი დასტურია იმისა, რომ საქართველოს მთავრობა ამერიკის შეერთებულ შტატებთან ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის მზად არ არის.
“შავი ზღვის უსაფრთოხებაში საქართველოს როლი და ჩვენი პარტინიორის ამერიკის შეერთებული შტატების სტრატეგიული ინტერესი არის, რომ ნებისმიერი პოტენციურ სამხედრო სცენარისთვის ჰქონდეს ისეთი ინფრასტრუქტურა, რომელიც შეიძლება გამოყენებული იქნას სხვადასხვა სცენარებისთვის.. საქართველოს ყველანაირი პირობა აქვს, გეოგრაფციულის, პოლიტიკურიც, რომ ეს პარამეტრები დააკმაყოფილოს, მაგრამ იმ მოვლენებიდან გამომდინარე რაც ვიხილეთ ანაკლიის პორტთან დაკავშირებით ზოგადად საქართველოს ხელისუფლების დამოკიდებულება რუსეთის აზრის მიმართ და ზოგადად მათი ამოცანა, რომ არ გააღიზიანონ რუსეთი და “ქართული ოცნების” პირობებში ძნელად წარმომიდგენია, როგორ შეიძლება ეს განხორციელდეს”,– ამბობს ბათუ ქუთელია, საქართველოს ატლანტიკური საბჭოს გამგეობის თავჯდომარის მოადგილე.