მთავარისიახლეებისამართალიგიორგი რურუა სასამართლომ ისევ პატიმრობაში დატოვა
გიორგი რურუა სასამართლომ ისევ პატიმრობაში დატოვა
მთავარი არხის მეწილე გიორგი რურუა სასამართლომ ისევ პატიმრობაში დატოვა. აღკვეთის ღონისძიების შეცვლის შუამდგომლობა დაცვის მხარემ დააყენა.
დღევანდელ სხდომაზე დაიკითხა კერძო კომპანიის წარმომადგენელი, რომლის შენობის კამერასაც უნდა დაეფიქსირებინა გიორგი რურუას დაკავება ვაკის სასაფლაოსთან. ადვოკატის თქმით, დღევანდელი მოწმის დაკითხვამ დაადასტურა, რომ არსებობდა ვიდეოკამერა რომელიც უყურებდა დაკავების პროცესს და გამოჩნდებოდა იქ რომ არ ჩატარებულა გიორგი რურუას ჩხრეკა. პოლიციამ შეარჩია და ამოიღო ის ჩანაწერი, სადაც ეს არ ჩანდა. დაცვის მხარეს ეს გარემოება მიაჩნდა გათავისუფლების შუამდგომლობის საფუძვლად. ისინი ითხოვდნენ გირაოს პატიმრობის ნაცვლად.
მოსამართლის გადაწყვეტილებით, აღკვეთის ღონისძების შესაცვლელად, არ არსებობს ახალი გარემოება და ნაკლებად მკაცრი სასჯელი ვერ უზრუნველყოფს აღკვეთის მიზნებს.
პარალელურად, პარლამენტში საკონსტიტუციო ცვლილებების მესამე მოსმენით განხილვა მიმდინარეობს, რასაც ოპოზიცია არ ესწრება – ევროპული საქართველო და ნაციონალური მოძრაობა გიორგი რურუას გათავისუფლებას ითხოვენ, რაც 8 მარტის პოლიტიკური შეთანხმების ნაწილია. როგორც ცნობილია ოპოზიციისთვის გიორგი რურუას გათავისუფლების საკითხი პრინციპულია. მათი მტკიცებით, ეს 8 მარტის შეთანხმების ნაწილი იყო და რურუას გათავისუფლების გარეშე კენჭისყრაში მონაწილეობას არ მიიღებს.