მთავარისიახლეებიმსოფლიოშეტაკებები ჩეჩნურ და აფრიკულ დიასპორებს შორის საფრანგეთის ქალაქ დიჟონში
შეტაკებები ჩეჩნურ და აფრიკულ დიასპორებს შორის საფრანგეთის ქალაქ დიჟონში
საფრანგეთის ქალაქ დიჟონში, სადაც 12 ივნისიდან გრძელდება დაპირისპირება და არეულობა, ვითარების განმუხტვის მიზნით ჩავიდა საფრანგეთის შინაგან საქმეთა მინისტრი ქრისტოფ კასტანერი.
ჩეჩნურ და დასავლეთ აფრიკულ დიასპორებს შორის კონფლიქტი წარმოიშვა 10 ივნისს მას შემდეგ, რაც ადგილობრივმა მცხოვრებლებმა, პოლიციის ცნობით, დასავლეთ აფრიკელმა მიგრანტებმა ერთ-ერთ ჩილიმ-ბარში 16 წლის ჩეჩნური წარმომავლობის ყმაწვილი სცემეს.
თანამემამულის გალახვის გამო, ჩეჩნური დიასპორის წარმომადგენლებმა რამდენიმე რეიდი განახორციელეს უპირატესად არაბებით დასახლებულ გრეზილის რაიონში.
მომდევნო დღეებში დიჟონში თავი მოიყარა ათობით ჩეჩენმა საფრანგეთიდან, ბელგიიდან და გერმანიიდან. ადგილობრივი მედიის ცნობით, ისინი შეიარაღებულები იყვნენ ბიტებით, დანებითა და ცეცხლსასროლი იარაღით.
12 ივნისიდან კონფლიქტი მასობრივ არეულობაში და შეტაკებაში გადაიზარდა.
მასობრივი არეულობებისას, რომლის დროსაც ცეცხლსასროლი იარაღიც იყო გამოყენებული, სულ მცირე 10 ადამიანი დაშავდა. ერთმანეთის მიმართ მტრულად განწყობილი პირები დიჟონის ქუჩებში ბარიკადებს აგებდნენ და ავტომანქანებს და ნაგვის ურნებს წვავდნენ. პოლიციამ სულ მცირე 4 პირი დააკავა.