მთავარისიახლეებისაზოგადოებაელექტრომობილებისთვის 2000 კმ მანძილის დაფარვის შესაძლებლობით ელემენტი შეიქმნა
ელექტრომობილებისთვის 2000 კმ მანძილის დაფარვის შესაძლებლობით ელემენტი შეიქმნა
ავსტრალიურმა კომპანიამ Brighsun New Energy გამოაცხადა, რომ მზადაა სერიულ წარმოებაში ჩაუშვას ახალი ტიპის ლითიუმ-გოგირდის ელემენტი რომელზეც მუშაობას 8 წელია აწარმოებს. მისი ენერგიის შენარჩუნების მოცულობა ხუთი-რვაჯერ აღემატება ლითიუმ-იონის ელემენტებში ენერგიის შენარჩუნების მაჩვენებელს, რაც პერსპექტივაში იძლევა საშუალებას შეიქმნას ისეთი ელექტრომობილები, რომლებიც ერთჯერადი დამუხტვით 2 ათას კილომეტრ მანძილის დაფარვას შეძლებენ.
ლითიუმ-გოგირდის ელემენტი ეს არის აკუმულატორი, რომელშიც თავმოყრილი გოგირდი და ნახშირბადის კატოდი განცალკევებულია ელექტროლიტისგან სპეციალური მემბრანით. აქამდე ამ ტიპის ელემენტების მთავარ წუნს წარმაოდგენდა მასში პოლისულფიდების ლითიუმის წარმოქმნა, რომელიც ელექტროლიტში ლღვებოდა, შედეგად კი უარყოფითად მოქმედებდა ელემენტის ზოგად მაჩვენებელზე. Brighsun-ში კი იპოვეს შესაძლებლობა პოლისულფიდის წარმოქმნისთვის ხელისშემშლელი გამოევლინათ გოგირდის კატოდში და ეფექტურად დაეხშოთ ლითიუმის ზრდა დენდრიტის ანოდზე.
წინასწარი გათვლებით სატესტო მოდელებში ენერგიის შენახვის მოცულობა 1000 ვატ-სთ-ს შეადგენს ერთ კილოგრამზე. დამოუკდიებელმა კვლევებმა აჩვენა, რომ Brighsun-ის ელემენტი ინახავს პირველადი მოცულობის 91% დამუხტვის 1700 ციკლის შემდეგ დენის წყაროზე 2C (სრული დამუხტვა 30 წუთში) და 74 %  1000- ციკლის შემდეგ დენის წყაროზე  5C (სრული დამუხტვა 12,5 წუთში). კატოდის  1С დენით აქტივაციის შემდეგ კი ენერგიის შენახვის მოცულობა აკუმუალტორში შეადგენს  — 2103,8 ვატ-სთ-ს კილოგრამზე.