მთავარისიახლეებისაზოგადოებატრაგედია ზესტაფონში - სავარაუდოდ, ბუნებრივი აირის გაჟონვის შედეგად გარდაცვლილია დედა...
ტრაგედია ზესტაფონში – სავარაუდოდ, ბუნებრივი აირის გაჟონვის შედეგად გარდაცვლილია დედა და ორი შვილი
ზესტაფონში, სავარაუდოდ, ბუნებრივი აირის გაჟონვის შედეგად, დედა და ორი შვილი გარდაიცვალა. ბავშვების ასაკი 2 და 4 წელი იყო
გარდაცვლილი 25 წლის მირანდა სხილაძე ზესტაფონის მუნიციპალიტეტის სოფელ ილემიდან იყო.
“2 კვირის გადმოსული იყო ზესტაფონში ქირით… მანამდე სოფელში ცხოვრობდა, მშობლებთან ერთად… გადაწყვიტა ქალაქში წამოსულიყო და რაიმე საქმით დაკავებულიყო, მაგრამ არ დასცალდა… დღეს მთელი დღე ურეკავდნენ მშობლები, მაგრამ რომ არ უპასუხა შემდეგ მისმა სიძემ მოახერხა ფანჯრიდან გადასვლა და ეს ამბავი დახვდა… სამივე, დედაც და შვილებიც სავარძელში გარდაცვლილი ნახეს… როგორც ჩანს, საღამოს ტელევიზორს უყურებდნენ ” – ამბობს გარდაცვლილი გოგონას ნათესავი. AMBEBI.GE-სთან საუბარში
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, გამოძიება სსკ-ს 240​ პრიმა მუხლით დაიწყო, რაც ელექტრო ან თბოენერგიის, გაზის, ნავთობის ან ნავთობპროდუქტების ობიექტზე უსაფრთხოების წესების დარღვევას გულისხმობს, რასაც ორი ან მეტი ადამიანის სიცოცხლის მოსპობა გამოიწვია. სამართალდამცავების თქმით ამ დროისთვის გარკვეულია მიზეზებისა და გარემოებების ნაწილი, მაგრამ დასკვნების გაკეთებას ჯერ ნადრევად თვლიან.
ბიბილაშვილის ქუჩაზე, სადაც უბედური შემთხვევა მოხდა , „სოკარ გაზის” წარმომადგენლები და ექსპერტები მუშაობდნენ.
როგორც „სოკარ გაზის” წარმომადგენელი ავთო კაკოჩაშვილი განმარტავს, პირველადი მონაცემებით დადგინდა, რომ ბინაში წყლის გამათბობელი წესების დაცვით არ იყო დამონტაჟებული. მისი ინფორმაციით, მათ გეგმური შემოწმება აპრილში ჩაატარეს, რა დროსაც ბინა დაკეტილი დახვდათ.
„აღნიშნულ ბინაში პატრონი არ ცხოვრობს და აპრილში, როდესაც გეგმურ შემოწმებაზე მივედით დაკეტილი დაგვხვდა, რადგან ვერ შემოწმდა, ამიტომ არ გვქონდა ინფორმაცია, რა მდგომარეობა იყო. როგორც ჩანს, ამ ბინაში მდგმურები შევიდნენ და არ ვიცი, მეპატრონემ შეამოწმა თუ არა გამათბობელი. ჩვენ გეგმური შემოწმება ოქტომბერში გვიწევდა. რაც შეეხება აღნიშნულ ფაქტს, შევისწავლეთ, ექსპერტებიც მუშაობდნენ და ოფიციალურ პასუხს მალე მოგვაწვდიან, მაგრამ ამ ეტაპზე შეგვიძლია ვთქვათ, რომ წყლის გამათბობელი არ იყო წესების დაცვით დამონტაჟებული, რამაც გამოიწვია ნამწვის დაგროვება და მოხდა უბედური შემთხვევა”, – განაცხადა ავთო კაკოჩაშვილმა.
დღეს იმერეთის გუბერნატორი მერებს და „სოკარის” წარმომადგენლებს შეხვდა. შეხვედრაზე უსაფრთხოების ნორმები გაძლიერებაზე იმსჯელეს. გუბერნატორის ზვიად შალამბერიძის თქმით, მუნიციპალიტეტების დახმარებით, მოხდება დაკეტილი ბინების მეპატრონეების მოძებნა და შესვლა იმ ბინებში, რომლებიც გეგმური შემოწმების დროს ვერ შემოწმდა.