მთავარისიახლეებისაზოგადოებაჯანდაცვის სისტემის წინაშე მდგარ ყველაზე დიდ გამოწვევად მოსახლეობის 47 % წამლების საფასურს...
ჯანდაცვის სისტემის წინაშე მდგარ ყველაზე დიდ გამოწვევად მოსახლეობის 47 % წამლების საფასურს ასახელებს, შემდეგ მოდის ექიმებისა და სამედიცინო პერსონალის პროფესიონალიზმის ნაკლებობა
NDI-ის ბოლო კვლევის მიხედვით, საქართველოში ჯანდაცვის ხარისხით ძალიან კმაყოფილი არის მოსახლეობის 13%, ნაწილობრივ კმაყოფილია 58%, ნაწილობრივ უკმაყოფილო – 16%, ძალიან უკმაყოფილო კი – 9%.
ჯანდაცვის სისტემის წინაშე მდგარ ყველაზე დიდ გამოწვევად მოსახლეობის 47 % წამლების საფასურს ასახელებს, შემდეგ მოდის ექიმებისა და სამედიცინო პერსონალის პროფესიონალიზმის ნაკლებობა – 24%, 14% ჯანდაცვის სფეროს ყველაზე დიდ გამოწვევად სამედიცინო მომსახურების საფასურს ასახელებს, წამლების დაბალი ხარისხი – 5%, ბიუროკრატია ჯანდაცვის სისტემაში 3%. ჩამოთვლილ გამოწვევებს შორის არის და 1-1% აქვს, საავადმყოფოების ინფრასტრუქტურისა და აღჭურვილობის დაბალი ხარისხი, საავადმყოფოების სიმცირე და ცუდი სანიტარული პირობები საავადმყოფოებში.
საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამას ძალიან დადებითად 23% აფასებს, ნაწილობრივ დადებითად – 59%, ნაწილობრივ ან ძალიან უარყოფითად კი ჯამში – 13%.
მოსახლეობის 64% ამბობს, რომ საყოველთაო ჯანდაცვით სარგებლობს, 34% კი ამბობს, რომ არა.
მათგან, ვინც საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამით სარგებლობს, 10% ამბობს, რომ პროგრამა მათ ყველა სამედიცინო ხარჯს ფარავს, 48% ამბობს, რომ ხარჯების ძირითად ნაწილს ფარავს, 34% ამბობს, რომ მცირე ხარჯებს, 2% ამბობს, რომ საერთოდ არ ფარავს.