მთავარისიახლეებიეკონომიკამამუკა ბახტაძეს რომ უსმინო, ანტიოსაოკუპაციო აქციამდე ერთი ლარი 3 დოლარი ღირებულა...
მამუკა ბახტაძეს რომ უსმინო, ანტიოსაოკუპაციო აქციამდე ერთი ლარი 3 დოლარი ღირებულა და კურსის ვარდნა მიხეილ სააკაშვილისა და მაკო გომურის ბრალია
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი მამუკა ბახტაძე, ლარის კურსთან დაკავშირებით შექმნილ მდგომარეობას ოპოზიციას აბრალებს:
„ავანტიურისტებმა, ვგულისხმობ „ნაციონალურ მოძრაობას“ და მის ბელადს, ასევე რაც ვნახეთ ბოლო თვეების განმავლობაში, გააკეთეს ყველაფერი იმისთვის, რომ ეს დადებითი დინამიკა, რაც ჩვენ გვქონდა ეკონომიკაში, ეს გაჩერებულიყო და გამხდარიყო დიდი ნეგატივის წყარო. ჩვენ გვქონდა ძალიან მაღალი ტემპი ტურიზმის ზრდის თვალსაზრისით. 20 ივნისზე შეფასება არაერთხელ გაკეთდა და კიდევ ერთხელ გავაკეთებ. რა თქმა უნდა, ეს იყო სამართლიანი და გულწრფელი პროტესტი. პირადად მე და ჩემი გუნდის ყველა წევრი ვუერთდებით იმ სამართლიან პროტესტს, რომელიც ჰქონდა ჩვენს საზოგადოებას და ახალგაზრდებს, რომლებიც 20 ივნისს გამოვიდნენ რუსთაველის გამზირზე. მაგრამ, ეს ავანტიურისტები შეეცადნენ ეს გულწრფელი პროტესტი გამოეყენებინათ თავიანთი ბინძური პოლიტიკური მიზნებისთვის და მიიტანეს შეტევა საქართველოს კონსტიტუციაზე. როდესაც ჩვენ ვსაუბრობთ ეკონომიკის განვითარებაზე, საბაზრო ეკონომიკის მდგრადობაზე, მარტივი კითხვა ხომ უნდა დავსვათ – რას ეფუძნება ეკონომიკის მდგრადი განვითარება? – ეს ეფუძნება სტაბილურობას და პროგნოზირებად გარემოს, ასევე პროგნოზირებადი თამაშის წესებს. ის ნეგატიური ტალღა, რაც ამ ავანტიურისტებმა შექმნეს, ეკონომიკას ეხმარება თუ პირიქით, აფერხებს? – ეს კითხვა შეგიძლიათ დაუსვათ იმ ექსპერტებს, რომლებიც ამ კითხვას სვამენ. თან მით უმეტეს, როდესაც ვსაუბრობთ ტურისტულ სექტორზე, რომელიც ყველაზე მზარდი დარგია საქართველოში.“- განაცხადა მამუკა ბახტაძემ.
შეგახსენებთ, საქრათველოს ეროვნული ვალუტა რეკორდულად გაუფასურდა ლარის ოფიციალური კურსი დოლართან მიმართებაში 2.9171 ლარია, კომერციულ ბანკებში კი 2.99-ს აღწევს.