მთავარისიახლეებიპოლიტიკაგიორგი ქადაგიძეს დღეს სასამართლოში გამოკითხავენ. ,,ჩვენებას მივცემ ადვოკატების გარეშე'' - აცხადებს...
გიორგი ქადაგიძეს დღეს სასამართლოში გამოკითხავენ. ,,ჩვენებას მივცემ ადვოკატების გარეშე” – აცხადებს ეროვნული ბანკის ყოფილი პრეზიდენტი
ეროვნული ბანკის ყოფილ პრეზიდენტს, გიორგი ქადაგიძეს თბილისის საქალაქო სასამართლოში მაგისტრი მოსამართლის თანდასწრებით დღეს, 16:00 საათზე გამოკითხავენ.
როგორც ცნობილია, პროკურატურამ „თიბისი ბანკის“ მიერ 11 წლის წინანდელ ტრანზაქციასთან დაკავშირებით გამოძიება დაიწყო, რომელიც, საგამოძიებო უწყების მტკიცებით, უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის ნიშნებს შეიცავდა.ქადაგიძე დაკითხვაზე პროკურატურაში იყო დაბარებული, თუმცა იქ გამოცხადებაზე უარი განაცხადა.
„ძვირფასო მეგობრებო, მინდა მცირე განმარტების გაკეთება. მივიღე უწყება „თიბისის საქმეზე“ მოწმის სახით გამოკითხვის მიზნით. საქმის მასშტაბის და ლეგიტიმური საჯარო ინტერესის გათვალისწინებით, გადავწყვიტე, არა პროკურატურაში გამოკითხვის გზით, არამედ პირდაპირ სასამართლოში საჯაროდ მივცე ჩვენება.
აქვე ვიტყვი, რომ საქმის მნიშვნელობიდან გამომდინარე, მხარს ვუჭერ დროებითი საპარლამენტო საგამოძიებო კომისიის შექმნას, სადაც ყველა მოქმედი და ყოფილი თანამდებობის პირები გააკეთებენ განმარტებებს და უზრუნველყოფენ პროცესის სრულ გამჭვირვალობას. სასამართლოში ჩვენების მიცემის შემდეგ, ცხადია აუცილებლად მოგახსენებთ ჩემს მოკრძალებულ აზრს მიმდინარე პროცესებთან და შესაძლო შედეგებთან დაკავშირებით.
პ.ს. როგორც ჩემი დამოკიდებულება და მცირე პოლიტიკური ჟესტი ამ საქმის მიმართ, სასამართლოში ჩვენებას მივცემ ადვოკატების გარეშე“, – წერს გიორგი ქადაგიძე სოციალურ ქსელში