მთავარისიახლეებიპოლიტიკაგურჯაანის სასამართლოში დავით კირკიტაძის პროცესი გაიმართება
გურჯაანის სასამართლოში დავით კირკიტაძის პროცესი გაიმართება
“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ დაკავებული ლიდერის, დავით კირკიტაძის ბრალდების სისხლის სამართლის საქმეზე, გურჯაანის რაიონულ სასამართლოში სხდომა დღეს სხდომა გაიმართება.
პროცესი 12:00 საათზეა ჩანიშნული.გურჯაანში ჩასვლას და პროცესზე დასწრებას გეგმავენ „ნაციონალური მოძრაობის“ ლიდერები.დღევანდელ სასამართლო პროცესზე მხარეები შესავალი სიტყვით წარსდგებიან.
გასულ სხდომაზე, კირკიტაძის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით შეფარდებული პატიმრობა მოსამართლე დავით ნაიმანიშვილმა ძალაში დატოვა. ბრალდების მხარე დაკავებულის პატიმრობაში დატოვებას ითხოვდა, რადგან მათივე განმარტებით, კირკიტაძე უპირბოდ არღვევს კანონის დაცვის პრეზუმფციას, შესაბამისად, ნაკლებად მძიმე აღკვეთის ღონისძიება ვერ უზრუნველყოფდა მის ქმედებას.
დაცვის მხარე კი, ბრალდებულების მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით შეფარდებული პატიმრობის გაუქმებას მოითხოვდა. ადვოკატმა სასამართლოს ალტერნატივის სახით 5 000 ლარის ოდენობით გირაოც შესთავაზა.
შეგახსენებთ, რომ დავით კირკიტაძეს ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის 353-ე პრიმა მუხლით აქვს წაყენებული, რაც სამსახურეობრივი მოვალეობის დროს პოლიციელზე თავდასხმას გულისხმობს.
აღნიშნული დანაშაული 4-დან 7 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. საქმე ეხება პრეზიდენტის ინაუგურაციის დღეს, სოფელ ველისციხეში მომხდარ დაპირისპირებას.