მთავარისიახლეებისამართალიპრეზიდენტი ხელს იბანს, პარლამენტი კი საპატრიარქოსკენ იშვერს
პრეზიდენტი ხელს იბანს, პარლამენტი კი საპატრიარქოსკენ იშვერს
სალომე ზურაბიშვილი დეკანოზ გიორგი მამალაძის შეწყალებასთან დაკავშირებით აცხადებს, რომ მ პრეზიდენტი არ უნდა აყენებდეს თავს სასამართლო სისტემის ზევით და მის მიერ შეწყალება მხოლოდ ძალიან განსაკუთრებულ და გარლვეულ პირობებში უნდა მოხდეს.
. მე არ მგონია, რომ პრეზიდენტი უნდა იყოს ის ადამიანი, რომელიც რაღაცნაირად თავის თავს აყენებს სასამართლო სისტემის ზემოთ და შეუძლია, რომ გაასწოროს ის, რაც არის სასამართლოს მიერ გადაწყვეტილი. მე წარმოდგენა მაქვს, რომ პრეზიდენტის შეწყალება არის დისკრეციული უფლება, რომელიც უნდა იყოს ძალიან განსაკუთრებული და ძალიან გარკვეულ პირობებში. ”
“პრეზიდენტის გადაწყვეტილებაში ვერ ჩავერევით. – აცხადებს თავის მხრივ, დამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე სოფო კილაძე – პრეზიდენტს ვერც ერთი და ვერც მეორე მიმართულებით ვერ მოვუწოდებ. მან თავად უნდა გადაწყვიტოს, რამდენად მიზანშეწონილია ამ ნაბიჯია გადადგმა. სამწუხაროა, რომ მამა გიორგის ჯანმრთელობის პრობლემები აქვს. მე ერთხელ მისივე მოთხოვნის საფუძველზე მამა გიორგის შევხვდი, მისი არგუმენტები მოვისმინე. თუ საჭირო იქნება, მამა გიორგი მამალაძეს მოვინახულებ საავადმყოფოშიც. ამ საქმეზე საუბარი ძალიან რთულია, მით უფრო, როდესაც ეს ისეთ მნიშვნელოვან თემას ეხება, როგორიც საპატრიარქოა. ”