მთავარისიახლეებიმსოფლიომსოფლიოს მოსახლეობის ნაწილი მთვარის სრული დაბნელების მოწმე გახდა
მსოფლიოს მოსახლეობის ნაწილი მთვარის სრული დაბნელების მოწმე გახდა
მთვარის სრული დაბნელების ნახვა შესაძლებელი იყო დიდ ბრიტანეთში, რუსეთის ჩრდილო-აღმოსავლეთში, საფრანგეთის ჩრდილო-დასავლეთში, ესპანეთის ჩრდილო-დასავლეთში, პორტუგალიაში, დასავლეთ აფრიკის ნაწილში, ჩრდილო და სამხრეთ ამერიკის თითქმის ყველა ქვეყანაში და აზია-წყნარი ოკეანის რეგიონის აღმოსავლეთ ნაწილში.
ეს მოვლენა დაკავშირებულია იმ ფაქტთან, როდესაც სავსემთვარეობა და მთვარის დაბნელება ერთმანეთს ემთხვევა. დედამიწა ექცევა მზეს და მთვარეს შორის.
ჩვენი პლანეტის ჩრდილი კი მთვარეზე წითლად ჩნდება, სწორედ აქედან მომвინარეობს ამ მოვლენის სახელწოდებაც ”სისხლიანი მთვარე”. ამასთავე მთვარე თავის ორბიტის იმ ნაწილში ექცევა სადაც ის დედამიწასთან ყველაზე ახლოსაა, ამიტომაც დედამიწელებს ის გაცილებით დიდი ზომის სუპერმთვარედ ეჩვენებათ. მეცნიერები ირწმუნებიან , რომ ეს უბრალო კოსმოსური მოვლენაა და არაფერს აპოკალიფსურს არ მოასწავებს.