მთავარისიახლეებიპოლიტიკასტრასბურგის სასამართლომ გიგა ოთხოზორიას საქმის არსებითი განხილვა დაიწყო
სტრასბურგის სასამართლომ გიგა ოთხოზორიას საქმის არსებითი განხილვა დაიწყო
სტრასბურგის სასამართლომ გიგა ოთხოზორიას საქმის არსებითი განხილვა დაიწყო. საქმე ეხება რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ "საქათველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" სარჩელს, რომელიც არასამთავრობო ორგანიზაციამ, სტრასბურგში ერთი წლის წინ შეიტანა.
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ რუსულ მხარეს უკვე გადაუგზავნა დოკუმენტი კითხვარით. მისი შევსებისთვის და უკან დასაბრუნებლად მოსკოვს ვადა 7 მარტამდე აქვს.
მოსარჩელე მხარის მტკიცებით, დაირღვა ევროპული კონვენციის ორი მუხლი აფხაზეთის დეფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლების ქმედებებზე პასუხისმგებლობა კი რუსეთის ფედერაციას ეკისრება.
„ევროპულმა სასამართლომ რუსეთის ფედერაციას განუსაზღვრა ვადა 2019 წლის 7 მარტამდე, შესაბამისად რუსეთმა ამ ვადამდე უნდა წარადგინოს
თავის პოზიცია დასმულ კითხვებთან დაკავშირებით. თითოეულ მხარეს ორჯერ აქვს შესაძლებლობა წარადგინოს თავის პოზიციები. შემდეგ უკვე  ორივე მხარის მიერ წარდგენილი წერილობითი არგუმენტაციების საფუძველზე სასამართლომ უნდა გამოიტანოს გადაწყვეტილება“-ამბობს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი ნინო ჯომარჯიძე.