მთავარისიახლეებიეკონომიკამკაფიოდ გამოვხატეთ თუ რა ხარვეზები დავინახეთ საპრეზიდენტო არჩვენების ორივე ტურში, ველოდებით რეაგირებას...
მკაფიოდ გამოვხატეთ თუ რა ხარვეზები დავინახეთ საპრეზიდენტო არჩვენების ორივე ტურში, ველოდებით რეაგირებას – ევროკავშირის ელჩი
არჩევნების მეორე ტურში აღმოჩენილ ხარვეზებზე საუბრობს საქართველოში ევროკავშირის ელჩი. მისი თქმით, საერთშორისო თანამეგობრობა ელოდება.
„ევროკავშირის ქვეყნებისა და შეერთებული შტატების ელჩებთან გამართული განხილვის შემდეგ, ჩვენ მკაფიოდ გამოვხატეთ თუ რა ხარვეზები დავინახეთ საპრეზიდენტო არჩვენების ორივე ტურში. ჩვენ ველოდებით რომ მოხდება შესაბამის რეაგირება.
ანგარიში, რომელიც ეუთო-ს სადამკვირვებლო მისიამ წარმოადგინა, ამის საწყისი წერტილი უნდა გახდეს. ასევე მნიშვნელოვანია მოხდეს იმის აღიარება, თუ რა არ ფუნქციონირებდა სათანადოდ ამ არჩევნებზე.
რეაგირებას ველოდებით ასევე გამოვლენილი დარღვევების გამოძიებაზეც. ევროკავშირი ყურადღებით მიადევნებს თვალს ამ გარემოებებს. რეგულარული განხილვები გვექნება ქვეყნის ხელისუფლებასთან და პარლამენტთან, რადგან ორივეს აქვს საკუთარი როლი ამ პრობლემების გადაწყვეტის კუთხით,“- საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი კარლ ჰარცელი.