მთავარისიახლეებიპოლიტიკა"თუ არჩევნების მეორე ტური გაყალბდება, უვიზო რეჟიმი შეჩერდება" - ევროპარლამენტარი ვიზალიბერალიზაციის შეჩერების...
“თუ არჩევნების მეორე ტური გაყალბდება, უვიზო რეჟიმი შეჩერდება” – ევროპარლამენტარი ვიზალიბერალიზაციის შეჩერების მექანიზმის ამოქმედებას არ გამორიცხავს
ევროპარლამენტარებმა დღეს საქართველოში მიმდინარე პროცესები კრიტიკულად შეაფასეს. როგორც ევოპარლამნტარმა იაცეკ სარიუშ-ვოლსკიმ განაცხადა, საქართველოში არჩევნები დარღვევების ფონზე მიმდინდარეობდა და მეორე ტურში გაყალბებით კი, საქართველოს ვიზალიბერალიზაცია შეუჩერდება.
"შემაშფოთებელ სიგნალს ვიღებთ საქართვლოდან, რომ ხელისულება არჩევნებს აყალბებს სამთავრობო სააგენტოს მიერ ყალბი პირადობის დაბეჭდვით რომ შეიცვალოს მეორე ტურის შედეგი. მეორე ტური ტარდება ოთხშაბათ დღეს, უჩვეულოა და ართულებს ოპოზიციის მომხრეებისათვის და ქართული დიასპორისათვის ხმის მიცემას ჩემი აზრით სიგნალი უნდა გავაგზავნოთ რომ არჩვენბის გაყალბება ასოცირების ხელშეკრულების დარღვევა იმ ღირებულებების უპატივცემულობაა, რომელსაც საქართველო აღიარებს ასევე შეთანხმების ხელმოწერით თუ გაყალბების პროცესი გაგრძელდება ხელშეკრულების დარღვევა შეიძლება მოპჰყვეს დოკუმენტის ან უვიზო რეჟიმის შეჩერება. გაყალბებით ირღვევა ფუნდამენტური ღირებულებები, რისი შესრულება ასოცირების ქვეყნებს მათ შორის საქართველოს ეკისრება“ – განაცხადა ევროპარლამენტის დეპუტატმა პოლონეთიდან