მთავარისიახლეებიპოლიტიკაირაკლი ალასანია: "თემა- ვინ დაიწყო ომი დახურულია, ომი დაიწყო რუსეთის ფედერაციამ"
ირაკლი ალასანია: “თემა- ვინ დაიწყო ომი დახურულია, ომი დაიწყო რუსეთის ფედერაციამ”
საქართველოს ყოფილმა თავდაცვის მინისტრმა ირაკლი ალასანიამ ტელეკომპანია "მაესტროს" ეთერში 2008 წლის ომის შესწავლის საკითხე ისაუბრა.
მისი თქმით, ეს თემა დახურულია არა მარტო საქართველოსთვის არამედ მთელი საერთაშორისო თანამდეგობრობითვის, რადგან ომი რუსეთმა დაიწყო.
"ვინ დაიწყო ომი, ეს თემა დახურულია არა მარტო საქართველოსთვის, არამედ საერთაშორისო თანამეგობრობისთვის. ეს ომი დაიწყო რუსეთის ფედერაციამ, რომელმაც წაახალისა ჩვენი სოფლების დაბომბვა სეპარატისტული რეჟიმის სამხედრო დაჯგუფებების მიერ. აქედან გამომდინარე, ეს შეკითხვა არ დგას.
ომი დაიწყო რუსეთის ფედერაციამ და დღესაც გრძელდება ჩვენი ტერიტორიების ოკუპაცია. კერძოდ, თუ როგორ აწარმოა საქართველომ თავდაცვითი ომი, რა შეცდომები დაუშვა, რადგან ფაქტია, რომ უამრავი შეცდომა იყო დაშვებული. მგონია, რომ კიდევ დარჩა გარკვეულ საკითხებზე პასუხები გასაცემი. როგორც კი სრულად იქნება წარმოდგენილი, ამის შემდეგ პოლიტიურ ხელმძღვანელობას, პრემიერმინისტრს, უსაფრთხოების საბჭოს წევრებს გავაცნობთ იმ ნაწილებს, რაც აუცილებელია, იცოდნენ" – განაცხადა ირაკლი ალასანიამ.