მთავარისიახლეებიეკონომიკაფასები განუხრელად იზრდება. კვების პროდუქტებზე ზრდა ბოლო ერთ წელიწადში 3,2 პროცენტს...
ფასები განუხრელად იზრდება. კვების პროდუქტებზე ზრდა ბოლო ერთ წელიწადში 3,2 პროცენტს შეადგენს
„საქსტატის“ მონაცემებით, , ბოლო 1 წელიწადში სამრეწველო პროდუქციის მწარმოებელთა ფასების ინდექსი წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 5,7 პროცენტით გაიზარდა,  ამის შესახებ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ გამოქვეყნებულ მონაცემებშია აღნიშნული.
მომხმარებლისთვის არაფერია სანუგეში ომასი, რომ ფასები წინა თვესთან შედარებით შემცირდა, რადგან ეს ვერ ცვლის საერთო სურათს.
წლიური ინდექსის ფორმირებაზე ძირითადი გავლენა იქონია ფასების ცვლილებამ შემდეგ პროდუქტებზე: გადამამუშავებელი მრეწველობის პროდუქცია: ფასები გაიზარდა 4,2 პროცენტით, რამაც მთლიანი ინდექსის ზრდაზე 3,48 პროცენტული პუნქტით იმოქმედა.
ამასთან, ფასები გაიზარდა კვების პროდუქტებზე, სასმელებსა და თამბაქოს ნაწარმზე (3,2 პროცენტი), ასევე ძირითად ლითონებზე და ლითონის მზა ნაწარმზე (7,2 პროცენტი);
ელექტროენერგიის, აირის, ორთქლისა და ცხელი წყლის შემთხვევაში ფასების 14,8 პროცენტიანი ზრდა დაფიქსირდა, რაც საქსტატის ინფორმაციით, მთლიანი ინდექსის ცვლილებაზე 2,01 პროცენტული პუნქტით აისახა.