მთავარისიახლეებიკონფლიქტებიოჩამჩირეში ქართველების ბინებში აფხაზ რეპატრიანტთა კიდევ ას ოჯახს შეასახლებენ
ოჩამჩირეში ქართველების ბინებში აფხაზ რეპატრიანტთა კიდევ ას ოჯახს შეასახლებენ
დე ფაქტო აფხაზეთის რეპატრიაციის სამინისტროს განცხადებით , ოჩამცირისა და გალის რაიონებში რეპტრიანტთა ახალი ტალღის შესახლება იგეგმება.
როგორც რეაპატრიაციის მინისტრი ბესლან დბარი ამბობს, ,, დღესდღეობით, აფხაზეთში 5 ათასამდე რეპატრიანტი ცხოვრობს,  200 – ზე მეტი ბავშვი ამ ოჯახებიდან აფხაზურ სკოლებში სწავლობს. რეპატრიანტები თურქეთიდან და, უპირატესად, სირიიდან ბრუნდებიან  ისტორიულ სმშობლოში'',
ამასთან  ბოლო პერიოდში საკმაოდ გაიზარდა აფხაზეთში დაბრუნებისა და მუდმივად დასახლების მსურველების რაოდენობა. მისი თქმით, რეპატრიაცია ერთ- ერთი საუკეთესო გამოსავალია დემოგრაფიული პრობლემის გადასაჭრელად.
„ოჩამჩირის რაიონში 14 დაცარიელებული სოფელია, სადაც ადრე ქართველები ცხოვრობდნენ. ქალაქ ოჩამჩირეში, მე- 6 რაიონში, 2 კორპუსია, ერთ-ერთ მათგანში 20-მდე ოჯახის, ხოლო მეორეში – 78 – ის ჩასახლებაა შესაძლებელი. ჩვენ მზად ვართ ისინი რეპატრიაციის სამინისტროს ბალანსზე გადავიყვანოთ. სოფელ აჩიგვარაში არის 5 ათასამდე ადამიანის განსახლების საშუალება. საერთაშორისო ორგანიზაციების დახმარებით მიმდინარეობს სკოლის მშენებლობა, რომელიც 170 ბავშვზეა გათვლილი. რაც შეეხება სამუშაო ადგილებს, რაიონში ორი სათბურია, სადაც ბოსტნეულია მოშენებული. იქ თურქეთიდან ჩამოსული რეპატრიანტები მუშაობენ. შესაძლოა კიდევ 10 ოჯახის დასაქმება. ქალქში არის სკოლა – ინტერნატი, სადაც ასევე შეიძლება ბავშვების განთავსება“, – აცხადებს ოჩამჩირის რაიონის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი  ხერიფს ჯოპუა.
აქტიურად განიხილება   სირიის რეპატრიანტების გალის რაიონში განსახლების შესაძლებლობებიც. იქ უკვე ჩატარდა  რამდენიმე შეხვედრა მოსახლეობასთან ამ საკითხზე
“გალი აფხაზეთის ნაწილია და მისი უყურადღებოდ დატოვება არ შეიძლება. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ საჭიროა ადამიანური რესურები“, – აცხადებს  დე ფაქტო რასპუბლიკის რეპატრიაციის მინისტია.
თურქეთსა და სირიაში მცხოვრები რაპტრიანტების გალისა და ოჩამჩირის რაიონში ჩასახლების კონკრეტული თარიღები ჯერჯერობით არ დასახელებულა..
აფხაზეთში რეპატრიანთა ჩამოსახლებასთან დაკავშირებით აფხაზეთის უშიშროების ყოფილი მინისტრის ლევან კიკნაძის თქმით, რეპატრიანთა ჩამოსახლების საკითზე აფხაზები წლებია მუშაობენ, ისინი ჩამოიყვანეს თურქეთიდან, იორდანიიდან, მაგრამ მალევე უკან გაბრუნდნენ".
ამის იმედზე უნდა ვიყოთ?