მთავარისიახლეებიმსოფლიომიმდინარეობს მსოფლიო საპატრიარქოს მღვდელმთავრების შეხვედრა პატრიარქ ილია მეორესთან
მიმდინარეობს მსოფლიო საპატრიარქოს მღვდელმთავრების შეხვედრა პატრიარქ ილია მეორესთან
საქართველოს საპატრიარქოში მიმდინარეობს მსოფლიო საპატრიარქოს მღვდელმთავრების შეხვედრა ილია მეორესთნ.    დელეგაციის წევრები უწმინდესს  გააცნობენ მსოფლიო პატრიარქის პოზიციას უკრაინაში მიმდინარე საეკლესიო პრობლემებთან დაკავშირებით. ს უკავშირდება. , უკრაინაში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით.
ამავე საკითხზე მოლაპარაკება საპატრიარქოში რამდენიმე დღის წინ რუსული ეკლესიის დელეგაციამაც გამართა. პატრიარქ კირილის ნდობით აღჭურვილი მღვდელმთავარი საქართველოს პატრიარქთან, სავარაუდოდ, უკრაინის ეკლესიის დამოუკიდებლობის საკითხის განსახილველად ჩამოვიდა.
ცნობილია, რომ უკრაინის ეკლესია რუსეთის ეკლესიისგან გამოყოფას ითხოვს.  პროტოპრესვიტერ გიორგი ზვიადაძის თქმით, საქართველოს საპატრიარქოს პოზიცია სინოდის მომდევნო სხდომის დასრულების შემდეგ გახდება ცნობილი.
საქართველოს საპატრიარქოს პოზიციას  უკრაინის ეკლესიისთვის ავტოკეფალიის მინიჭების საკითხზე გადამწყვეტი მნიშვნელობა ექნება.