საქართველოს მასშტაბით განლაგებულია მონიტორინგის სისტემები, რომლის მეშვეობითაც დგინდება მავნებლის რაოდენობა და გავრცელების არეალი.18 აპრილის მონაცემებით, საქართველოში განთავსებულია 7509 ფერომონი; მათ შორის: სამეგრელოში – 2095; გურიაში – 685; იმერეთში – 1919; შიდა ქართლში – 1100; მცხეთა-მთიანეთში – 300; კახეთში – 1300; თბილისში – 110. ამის შესახებ ინფორმაციას სურსათის ეროვნული სააგენტო ავრცელებს.როგორც კი ჰაერის საშუალო ტემპერატურა 150 C-ს სტაბილურად მიაღწევს და მავნებელი მცენარეებზე გამოჩნდება, დაიწყება ქიმიური წამლობა.მობილიზებულია 150 ერთეული მაღალი გამავლობის სპეციალიზებული ტექნიკა, რაც გასულ წელთან შედარებით გაათმაგებულია.მავნებლის საწინააღმდეგო ღონისძიებებისთვის სახელმწიფოს მიერ შესყიდულია ქიმიური საშუალებები: 180 ათასი ლიტრი ბიფენტრინის შემცველი ინსექტიციდი და 210 ათასი ლიტრი ზეთოვანი ინსექტიციდი (თერმული ნისლის ტექნოლოგიისთვის) არსებული რესურსით შესაძლებელია 250 ათასი ჰექტარი ფართობის ოთხჯერ დამუშავება.