მთავარისიახლეებისაზოგადოებაზუგდიდში 9 აპრილს დაღუპულები გაიხსენეს
ზუგდიდში 9 აპრილს დაღუპულები გაიხსენეს
9 აპრილის ტრაგიკული მოვლენებიდან დღეს 29 წელი შესრულდა – დღევანდელი დღის აღსანიშნავად და დაღუპულებისთვის პატივის მისაგებად 9 აპრილის მემორიალთან ხელისუფლების წარმომადგენლები მივიდნენ და მემორიალი გვირგვინით შეამკეს.9 აპრილს დაღუპულთა ხსოვნას პატივი მიაგეს  „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“  ლიდერებმა და მხარდამჭერებმაც, მათი თქმით, 9 აპრილი გამოწვევებთან გამკლავების საუკეთესო მაგალითია. 1989 წლის 9 აპრილს, გამთენიისას, საბჭოთა კავშირის შეიარაღებული ძალების ნაწილებმა თბილისის ცენტრში, პარლამენტის შენობასთან მშვიდობიანი საპროტესტო აქცია დაარბიეს, რასაც ადამიანთა მსხვერპლი მოჰყვა.დარბევის შედეგად 21 ადამიანი დაიღუპა, ხოლო ათასობით მოქალაქე დაუდგენელი შემადგენლობის გაზით მოიწამლა.მოგვიანებით, 1991 წლის 9 აპრილს კი უზენაესმა საბჭომ საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენა გამოაცხადა. 9 აპრილი საქართველოს უახლეს ისტორიაში ჩაეწერა ტრაგედიის და ამავდროულად საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის დღედ.