მთავარისიახლეებისაზოგადოებაFreedom House: საქართველო კვლავ ნაწილობრივ თავისუფალი ქვეყნების კატეგორიაში შედის
Freedom House: საქართველო კვლავ ნაწილობრივ თავისუფალი ქვეყნების კატეგორიაში შედის
საერთაშორისო ორგანიზაცია Freedom House-მა მსოფლიოში თავისუფლების შესახებ 2018 წლის ანგარიში გამოაქვეყნა. აღნიშნული ანგარიშის თანახმად, საქართველო ბოლო წლების მსგავსად, კვლავ ნაწილობრივ თავისუფალი ქვეყნების კატეგორიაში შედის – .ქვეყანას  64 ქულა აქვს მინიჭებული ჯამური 100 ქულიდან  (0 ქულა ნიშნავს ყველაზე ნაკლებად თავისუფალს, ხოლო 100 ქულა ყველაზე თავისუფალს).
ადამიანის თავისუფლების, პოლიტიკური უფლებების და სამოქალაქო თავისუფლებების მხრივ, საქართველოს შვიდიდან სამი ქულა აქვს მინიჭებულია (1 ქულა ნიშნავს ყველაზე მეტად თავისუფალს, 7 ქულა კი ყველაზე ნაკლებად თავისუფალს).
ანგარიშში ნათქვამია, რომ მმართველმა „ქართულმა ოცნებამ“ ახლახან საკონსტიტუციო ცვლილებები მიიღო, რომელიც „მისი მფარველი მილიარდერის ფინანსურ მხარდაჭერასთან ერთად, ოპოზიციისთვის მომავალ არჩევნებზე ეფექტური წინააღმდეგობის გაწევას ნაკლებად სავარაუდოდ გახდის და მოსალოდნელია, რომ მომდევნო წლებში მმართველი პარტიის მხრიდან კონტროლის გამყარებას ექნება ადგილი“.
„მსოფლიოში თავისუფლების შესახებ ანგარიშში“ ასევე საუბარია აზერბაიჯანელ ჟურნალისტ აფგან მუხთარლიზე, რომელიც „თბილისში იყო გატაცებული სავარაუდოდ ქართულად მოლაპარაკე პირების მიერ, შემდეგ გადაიყვანეს აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე, რაც შეშფოთებას იწვევს იმასთან დაკავშირებით, რომ საქართველოს ხელისუფლება ამ გატაცების თანამონაწილე შეიძლება იყოს“.
"ნაციონალური მოძრაობის" წევრი სალომე სამადაშვილი აცხადებს, რომ ,, Freedom house-ს ანგარიშები საქართველოს შესახებ გაუმჯობესების ნაცვლად, რეალურად უარესდება".  დეპუტატის აზრით, ანგარიში მოწმობს  ფიქრობს, რომ საქართველოს პოლიტიკურ სისტემაში ოლიგარქიული მმართველობა ყალიბდება და ტენდენცია, რომელზედაც საუბარი იყო წინამორბედ ანგარიშებშიც, წელსაც არათუ  ნარჩუნდება, არამედ ძლიერდება.
"აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის გატაცების ფაქტმა ძალიან დიდი ზიანი მიაყენა ამ ქვეყნის საერთაშორისო იმიჯს და ეს საქმე აღნიშნულია ამ ანგარიშში. ერთობლიობაში ჩვენ შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ამ ანგარიშის შინაარსი დემოკრატიის განვითარების კუთხით რეგრესს აჩვენებს",- განაცხადა სალომე სამადაშვილმა.