მთავარისიახლეებისაზოგადოებათუ სიმაღლეში გაზრდა გინდათ, კოსმოსში გაფრინდით
თუ სიმაღლეში გაზრდა გინდათ, კოსმოსში გაფრინდით
იაპონელი ასტრონავტი ნორისიგე კანაი აცხადებს, რომ საერთაშორისო კოსმოსურ სადგურზე ყოფნის 3 კვირის განმავლობაში 9 სანტიმეტრით გაიზარდა. ამის შესახებ მან Twitter-ზე დაწერა.
„დღეს მნიშვნელოვანი ინფორმაცია მაქვს. ფიზიკური პარამეტრების მდგომარეობაზე გამოკვლევა ჩამიტარეს და აღმოჩნდა, რომ ჩემი სიმაღლე 9 სანტიმეტრით მეტია,“- დაწერა კანაიმ. მან აღნიშნა, რომ ასე სკოლის ასაკის შემდეგ არ გაზრდილა და ხუმრობით დასძინა, რომ შეიძლება კოსმოსური ხომალდის სავარძელზე აღარ დაეტიოს.
ნორისიგე კანაის შეტყობინებას იაპონიის აეროკოსმიური კვლწევების ინსტიტუტში გამოეხმაურნენ. ისინი აცხადებენ, რომ გრავიტაციის არარსებობა კოსმოსში ადამიანი დაახლებით 1-2 სანტიმეტრით ზრდას განაპირობებს.
ნორისიგე კანაი კოსმოსში რუს კოსნონავტ ანტონ შკალეროვთან და ამერიკელ ასტრონავტთან სკოტ ტინგლთან ერთად 2017 წლის 19 დეკემბერს გაფრინდა კოსმოსში საერტაშორისო კოსმოსურ სადგურზე სამუშაოდ.