მთავარისიახლეებისამართალილადო ჭანტურია სტრასბურგის სასამართლოში მოსამართლის მოვალეობის შესრულებას შეუდგა
ლადო ჭანტურია სტრასბურგის სასამართლოში მოსამართლის მოვალეობის შესრულებას შეუდგა
იუსტიციის სამინისტროს ინფორმაციით, ლადო ჭანტურია სტრასბურგის სასამართლოში საქართველოდან წარდგენილი მოსამართლის მოვალეობის შესრულებას შეუდგა. ფიცის დადების ცერემონიალი ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში გუშინ, 8 იანვარს გაიმართა.
ლადო ჭანტურიამ სტრასბურგის მოსამართლის პოსტზე ნონა წოწორია შეცვალა.   იგი ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ 10 ოქტომბერს აირჩია.
რეკომენდაცია მას ევროპის საბჭოს ასამბლეის სპეციალურმა კომიტეტმა გაუწია. ლადო ჭანტურიას გარდა, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატებად წარდგენილნი იყვნენ ლალი ფაფიაშვილი და ოთარ სიჭინავა.
სტრასბურგის მოსამართლის კონკურსის პირველი ეტაპი 21 თებერვალს, მეორე კი 26 ივლისს გამოცხადდა. პირველი კონკურსის შედეგად წარდგენილი სიიდან ევროპის საბჭოს ექსპერტებმა ლადო ჭანტურიას, მეორე კონკურსის გამარჯვებულთაგან კი ლალი ფაფიაშვილისა და ოთარ სიჭინავას კანდიდატურები მოიწონეს.
ლადო ჭანტურია სტრასბურგის მოსამართლის მოვალეობას ის 9 წლის ვადით, 2018 წლის 8 იანვრიდან 2027 წლის 8 იანვრამდე შეასრულებს.