მთავარისიახლეებიპოლიტიკაიერუსალიმის საკითხზე გაეროში გამართულ კენჭისყრაში საქართველო არ მონაწილეობდა
იერუსალიმის საკითხზე გაეროში გამართულ კენჭისყრაში საქართველო არ მონაწილეობდა
საქართველოს გაეროს გენერალური ასამბლეის საგანგებო სხდომაში მონაწილეობა არ მიიღო. როცა კენჭი ეყარა ისრაელის დედაქალაქად იერუსალიმის აღიარების გადაწყვეტილების საწინააღმდეგო რეზოლუციას, ქართული დელეგაცია იქ არ იმყოფებოდა.“როგორც ვნახეთ პოზიციები გაიყო. 35-მა ქვეყანამ თავი შეიკავა, მათ შორის ევროკავშირის წევრმა ქვეყნებმა. ჩვენ ამ კონსულტაციები გვქონდა პარტნიორებთან და საკითხის სენსიტიურობიდან გამომდინარე, ჩვენმა დელეგაციამ არ მიიღო განხილვებში მონაწილეობა და შესაბამისად კენჭისყრაშიც“, – განაცხადა საგარეო საქმეთა მინისტრმა, მიხეილ ჯანელიძემ.გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ ხმათა უმრავლესობით იერუსალიმის ისრაელის დედაქალაქად აღიარების წინააღმდეგ რეზოლუცია მიიღო 9 ქვეყანამ, მათ შორის აშშ-მ რეზოლუციას მხარი არ დაუჭირა.6 დეკემბერს აშშ-ის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ ვაშინგტონი იერუსალიმს ისრაელის დედაქალაქად ოფიციალურად აღიარებს. ამასთან, დონალდ ტრამპმა აღნიშნა, რომ ისრაელში აშშ-ის საელჩო თელ-ავივიდან იერუსალიმში გადაინაცვლებს.13 დეკემბერს, ისლამური თანამშრომლობის ორგანიზაციამ აღმოსავლეთ იერუსალიმი პალესტინის დედაქალაქად აღიარა.