მთავარისიახლეებიპოლიტიკა,, საბანი ლუცენკოსათვის'' - აქცია გენპროკურორის სახლთან
,, საბანი ლუცენკოსათვის” – აქცია გენპროკურორის სახლთან
კიევში საპროტესტო მსვლელობა – ავტომაიდანი, რომელშიც 300 – მდე ავტომობილი მონაწილეობს,  უკრაინის  გენერალურიპროკურორის ლუცენკოს საცხოვრებელ სახლს  მიუახლოვდა. იწყება აქცია,  რომელსაც ხალხმა უწოდა ,, საბანი ლუცენკოსათვის'' . აქციის მონაწილეებმა სახლთან მიიტანეს უჯრედებიანი საბანი, როგორც კორუმპირებულობის სიმბოლო.
აქციის მთავარი მოთხოვნა მიხეილ სააკაშვილის დაუყოვნებლივი გათავისუფლებაა.
აქტივისტები პროკურორისგან  მოითხოვენ აგრეთვე შეწყვიტოს ზეწოლა უკრაინის ანტიკორუფციულ ბიუროზე, რაც იმაშიც გამოიხატა, რომ პროკურორმა გაასაჯაროვა ბიუროს თანამშრომელთა პირადი მონაცემები, რაც ბიუროს მუშაობის ჩაშლას ემსახურება.
,,ამ აქციით გვინდა სევახსენოთ გენერალურ პროკურორს, რომ ის, რის უფლებასაც უგუ თავის ტავსაძლევს –  კორუფციონერთა მფარველობა და ,,დაკრიშვა'' – დაუშვებელია. გვინდა შევახსენოთ, როგორ დადაგა თავისდროზე უკრაინა მაიდანზე. მაშინაც ერთერთი მთავარი მოთხოვნა ქვეყანაში გამეფებული კორუფციის აღმოფხვრა იყო. ლუცენკოს არა აქვს უფლება გააანადგუროს ანტიკორუფციული ორგანოები, პირიქიტ იგი ტავადუნდა ებრძოდეს კორუფციას – განაცხადა კორუფციასტან ბრძოლის ცენტრის სამმართველოს უფროსმა ალექსანდრე უსტინოვმა აქციის კომენტირებისას.
,,ჩვენ დავუმტკიცებთ კორუფციონერთა დამცველ ლუცენკოს, რომ მთად აღვიმართებით ატიკორუფციული ბიუროს დეტექტივებისა და სიტნიკის დასაცავად''  – აღნიშნა დეპუტატმა ვიტალი შაბუნინმა , რომელიც აქციაზე ალექსი გრიცენკოსთან ერთად იმყოფება.